Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Wiosna meteorologiczna przyjdzie lada dzień. Tymczasem na USA nadciąga kolejny atak zimy

  27-02-2015 08:01 Dopada śniegu, będzie ślisko

  Mija miesiąc, od kiedy burza śnieżna Juno zainaugurowała prawdziwie zimowy sezon w USA. Na piątek rano czasu lokalnego zapowiada się kolejne załamanie pogody. Odpowie za nie prąd strumieniowy, który sprowadzi śnieg na duży obszar kraju.

  Zima, która paraliżuje USA, trwa. W wielu regionach kraju prószy śnieg, odnotowywane są kolejne niskie wartości.

  W tym tygodniu w stanie Wirginia z powodu złych warunków pogodowych większość szkół było zamkniętych. W ostatnich dniach w Karolinie Północnej niemal codziennie padało ponad 15 cm białego puchu. Śnieg swoim ciężarem zniszczył wiele drzew i linii energetycznych. Ponad 210 tys. mieszkańców było bez prądu.

  Im dalej na północ, tym temperatury były coraz niższe. W Maine 75 łodzi rybackich utknęło na zamarzniętych wodach Atlantyku w pobliżu portów. Część z nich została uwięziona w błocie pośniegowym.

  Początek meteorologicznej wiosny

  Fakt, że 1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna, wcale nie oznacza odwilży dla USA, od miesiąca gnębionych przez śnieżyce i kolejne fale mrozu. Amerykańscy synoptycy zapowiadają, że w ten piątek przyjdzie kolejne załamanie pogody, z potężną porcją śniegu i ujemnymi temperaturami.

  Załamanie pogody da się we znaki nie tylko mieszkańcom wschodnich stanów, ale też Wielkich Równin i Środkowego Zachodu.

  Zima wraca na zachód

  Za aurę będzie odpowiadał prąd strumieniowy, który przenosi ogromne masy powietrza z zachodu na wschód. W piątek swoim zasięgiem obejmie Góry Kaskadowe, Wielką Kotlinę i Góry Skaliste. System pogodowy przyniesie opady śniegu również w północnym Teksasie i południowej Oklahomie, czyli miejscach, które zdążyły już odczuć negatywne działanie śnieżyc Quantum i Remus. Synoptycy prognozują, że w piątek rano spadnie tam do 30 cm śniegu.

  Weekend nie okaże się przerwą

  W sobotę arktyczne zimno wedrze się na Wielkie Równiny, Środkowy Zachód i Północny Wschód. Atak potrwa około trzech dni. Tego samego dnia umiarkowane, a miejscami silne opady śniegu pojawią się w centralnej części Wielkich Równin, środkowej część Doliny Rzeki Mississippi, południowej części Wielkich Jezior i w północno-wschodnich stanach USA. Mocno zaśnieżone mają być przede wszystkim  takie miasta jak Kansas, Chicago i Syracuse.

  Synoptycy przewidują także, że w weekend intensywne opady śniegu zaatakują południe stanu Utah, Mogollon Rim w Arizonie, dwa pasma Gór Skalistych - San Juan i Sangre de Cristo, stan Nowy Meksyk.

  Ślizgawka

  Synoptycy ostrzegają też przed marznącym deszczem, który na drogach stworzy lodowicę. W piątek powinni uważać przede wszystkim kierowcy poruszający się po centralnej części Wielkich Równin, dolinie rzeki Ohio śródatlantyckich stanach.

  Druga porcja marznącego deszczu zaatakuje w nocy z soboty na niedzielę w południowej części Appalachów. W niedzielę po południu temperatura ma tam jednak wzrosnąć powyżej zera.

  Meteorolodzy ostrzegają przed śliskimi drogami, szczególnie na mostach i wiaduktach. Niebezpiecznie ma być w miastach St. Louis, Filadelfia i Atlanta.

  Końca nie widać

  Wstępne prognozy mówią, że śnieg i mróz utrzymają się także w następnym tygodniu, a kolejne śnieżyce przejdą nad Środkowym Zachodem i wschodnimi stanami we wtorek i w środę.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....