Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 12°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Pył znad Sahary pokonał Atlantyk i zawędrował nad Amazonię

  27-02-2015 13:00 30 mln ton pyłu odbywa każdego roku transatlantycką podróż

  Pył znad Sahary odbywa długą transatlantycką podróż do Amazonii

  NASA Goddard Space Flight Center

  Każdego roku do Amazonii dociera prawie 30 mln ton pyłu znad Sahary. Zdaniem naukowców to duża ilość. Nie należy jednak się tym martwić, a wręcz przeciwnie. Wraz z drobinkami pyłu do lasów deszczowych dociera ważny składnik odżywczy - fosfor. To m.in. dzięki niemu można podziwiać soczyście zielone dżungle.

  W północnej części Afryki leży Sahara, największa gorąca pustynia na Ziemi. Rozciąga się od Morza Czerwonego na wschodzie po Ocean Atlantycki na zachodzie. Temperatura nierzadko sięga tam 50 st. C, a opady deszczu są wyjątkowym wydarzeniem. Z kolei za Atlantykiem, w Ameryce Południowej, rozpościera się największy na świecie kompleks lasów deszczowych. Codzienne opady deszczu sprawiają, że deficyt wody w tym rejonie nie powinien nastąpić. Czy jest wiec coś, co łączy te dwa skrajnie różne środowiska?

  Okazuje się, że tak. To pył znad Sahary, który jest unoszony przez silny wiatr i odbywa transatlantycką podróż do Amazonii. Gęsta chmura zawieszonych w powietrzu niewielkich cząsteczek rozciąga się między pustynią a dżunglą. Niedawno naukowcy przyjrzeli się pyłowi poprzez analizę zdjęć satelitarnych. Dzięki temu udało im się oszacować, ile tych drobnych cząsteczek opada na powierzchnię Amazonii każdego roku.

  Transatlantycka podróż prawie 30 mln ton pyłu

  Eksperci na łamach magazybu "Geophysical Research" poinformowali, że znad Sahary do Amazonii co roku przenoszonych jest 27,7 mln ton pyłu. To najpotężniejszy zaobserwowany na naszej planecie transport drobnych cząstek. Jednak nie tylko sam pył był przedmiotem zainteresowania naukowców. Hongbin Yu z Uniwersytetu Maryland w College Park, główny autor badania, poinformował, że do Amazonii wraz z pyłem docierają aż 22 tys. ton fosforu.

  To ilość wystarczająca do rekompensacji fosforu, który każdego roku (pod wpływem opadów i powodzi) jest ługowany w głąb gleby, a następnie spływa do Amazonki. Autorzy badania przypuszczają więc, że pył znad Afryki odgrywa istotną rolę we wzbogacaniu Amazonii w składniki odżywcze.

  Niektórych może frapować, dlaczego pył znad Sahary zawiera tak dużo fosforu. Jak wyjaśniają eksperci, ten pył pochodzi z Bodele, czyli półpustynnej kotliny na południu Sahary, która kiedyś była wypełniona wodą bogatą w składniki odżywcze.

  Rozległe pióropusze pyłu można czasami zaobserwować na zdjęciach satelitarnych, takich jak to poniżej:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....