Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Globalne ocieplenie wysusza Australię

  14-07-2014 13:56 Naukowcy z NOAA opracowali nowy model, który pokazuje skutki zmiany klimatu
  Globalne ocieplenie wysusza Australię

  W Australii odnotowane spadek opadów deszczu

  NOAA/Shutterstock

  Naukowcy z NOAA przedstawili nowy model klimatu. Pokazuje on, że w Australii południowo-zachodniej odnotowano spadek opadów, który spowodowany jest ociepleniem. Dzięki modelowi naukowcy będą mogli opracować plan uzupełnienia zasobów wodnych. Badacze przewidują, że do końca wieku susze będą się pojawiać częściej.

  - Ten nowy model klimatu może przedstawić symulacje opadów na skalę regionalną, udowadnia to ścisłą zgodność z poprzednimi modelami - tłumaczy Tom Delworth, naukowiec z Laboratorium Geofizyki i Dynamiki Płynów NOAA z Princeton w USA. Badacz brał udział w projekcie, jest współautorem nowego modelu klimatu.

  Symulacje klimatu w różnych warunkach

  - Ten model jest krokiem w kierunku udowodnienia prognoz regionalnych zmian klimatu, szczególnie dotyczących zasobów wody - dodał.

  Naukowcy z NOAA prowadzili symulacje przy użyciu modelu klimatu, by sprawdzić długoterminowe zmiany ilości opadów w różnych miejscach na świecie. Najbardziej dotkniętym obszarem jest południowo-wschodnia Australia. Badacze zauważyli, że za spadek poziomu opadów są odpowiedzialne głównie gazy cieplarniane, takie jak ozon, który jest niszczony poprzez aerozole. Model brał pod uwagę również kilka naturalnych przyczyn, między innymi erupcję wulkanów i zmiany promieniowania słonecznego. To nie natura, a człowiek odpowiedzialny jest za zmiany klimatu.

  Do końca XXI wieku spadnie o 40 proc. mniej deszczu

  Spadek opadów w południowej Australii zaczął się około 1970 roku, brak opadów był coraz częstszy przez cztery ostatnie dekady. Model przewiduje, że zimowe opady będą jeszcze rzadsze. Do końca naszego wieku spadnie o 40 proc. mniej deszczu niż dotychczas. Wpłynie to na regionalną gospodarkę wodną.

  Szansa dla wielu obszarów z niedoborem wody

  - Spadkowy trend opadów zimowych jest ogromnym wyzwaniem dla ludzkości - mówi Delworth - Nowy model klimatu pomoże nam precyzyjnie i szybko uzupełnić zasoby wody na poziomie regionalnym. Mamy nadzieję, że naukowcy zajmujący się suszami w Ameryce Północnej skorzystają z naszego modelu - dodał.

  Wyniki badań zostały opublikowane w "Nature Geoscience".

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...