Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Na Pacyfiku narodził się huragan. Nieubłaganie sunie na zachód

  11-06-2014 15:46 Wiatr wiejący w obrębie Cristiny ma prędkość 120 km/h

  Huragan Cristina przesuwa się na zachód z prędkością 9 km/h

  NOAA

  Meteorolodzy alarmują mieszkańców zachodniego Meksyku, by nie zbliżali się do wybrzeża. Wszystko za sprawą huraganu Cristina, który narodził się na Pacyfiku. To już trzeci cyklon tropikalny w tym sezonie. Wiatr towarzyszący huraganowi wieje z prędkością 120 km/h.

  Mieszkańcy centralnej części Meksyku, w tym stanów: Jalisco, Colima, Michoacan, Guerrero i Oaxaca, zmagają się ze skutkami ulew, burz i silnych wiatrów. Wszystko za sprawą huraganu Cristina, który narodził się na wschodnim Pacyfiku. To trzeci cyklon tropikalny tego sezonu.

  250 km od Meksyku

  Meteorolodzy z NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna i Oceanograficzna) poinformowali w poniedziałek, że wczesnym porankiem (czasu lokalnego) zaobserwowali na Oceanie Spokojnym, w odległości około 250 km na południe od Zihuatanejo (Meksyk), potężny niż.

  Wiatr z prędkością 120 km/h

  Z czasem ciśnienie w jego centrum stawało się coraz niższe, aż po południu cyklon przerodził się w tropikalną depresję, a następnego dnia można było mówić już o burzy tropikalnej. Wtedy też nazwano ją Cristina. W nocy z wtorku na środę Cristina stała się natomiast huraganem. Ciśnienie w jej centrum wynosi około 990 hPa, z kolei prędkość wiatrów, które towarzyszą huraganowi wynosi około 120 km/h.

  Nie zbliżać się do plaż

  Według amerykańskiego Centrum ds. Huraganów w Miami Cristina znajduje się około 425 km na południe od miasta Manzanillo i przesuwa się z prędkością około 9 km/h na zachód. Specjaliści ostrzegają, że huragan może być szczególnie niebezpieczny dla surferów, którzy zamierzają w najbliższym czasie pływać u wybrzeży Meksyku. Radzą więc, by unikać spędzania czasu na plażach.

  W obiektywie satelity Aqua

  10 czerwca, należącemu do NASA satelicie Aqua, udało się zrobić zdjęcie w podczerwieni Christinie, kiedy była jeszcze tropikalną burzą. Specjaliści wyjaśniają, że doskonale widać na nim strefę burz i opadów, która rozciągała się nad Meksykiem i m.in. Teksasem.

 • Naturalny huragan?
  pewnie z małą pomocą panów od geoinżynierii...
  ~kamyk2014 /2014-06-11 16:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....