Informacje
 • Egipcjanie byli szybsi, niż myślano

  06-09-2013 14:16 Brytyjscy naukowcy dowodzą, kiedy dokładnie Egipcjanie stworzyli "nowoczesne" państwo
  Egipcjanie byli szybsi, niż myślano

  Na filmie widać współczesny Egipt

  Fot.: Shutterstock, film: Fakty TVN, TVN24

  Starożytny Egipt to jedno z pierwszych państw w kształcie, jaki znamy dziś - z władzą, granicami i terytorium. Dzięki nowoczesnej technologii, naukowcy doszli do wniosku, że przodkowie Egipcjan wyjątkowo szybko przeszli ze stadium rozproszonych rolników do zorganizowanej społeczności państwowej.

  Dotychczasowe badania prowadzone na terenach starożytnego Egiptu dowodziły, że okres predynastyczny rozpoczął się tam około 4 tys. lat p.n.e., a pierwszy faraon zaczął rządzić 3,1 tys. lat p.n.e. Jednak według najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z Oksfordu, granica początku okresu sprzed dynastii przesunęła się do około 3,7-3,6 tys. lat p.n.e.

  Były szacunki...

  Dotychczasowa wiedza historyczna o Egipcie opierała się głównie na szacunkach. Badacze nie posiadali pisanych dowodów, na podstawie których mogliby wysnuć konkretne wnioski. Jedynymi "księgami" z zapisem historii były elementy ceramiki wydobyte z grobowców.

  ... teraz są dowody

  Sytuacja niedawno się zmieniła. Naukowcy postanowili wykorzystać metodę datowania radiowęglowego i analizy modeli komputerowych. Swoim badaniom poddali strzępki włosów, resztki kości i fragmenty roślin. Na ich podstawie udało się ustalić, że okres predynastyczny rozpoczął się znacznie później niż przypuszczano, ale proces formowania się nowoczesnego państwa trwał szybciej

  - Okazało się, że transformacja, która zaszła w egipskiej społeczności była bardzo szybka, była krótsza o jakieś 300-400 lat. A to bardzo ciekawe, bo na przykład w Mezopotamii era rolnictwa trwała tysiące lat, zanim powstało coś na kształt państwa - mówią naukowcy.

  Odkrycie naukowców jest bardzo ważne dla archeologii, ponieważ rzuca zupełnie nowe światło na hipotezy dotyczące początków dynastii egipskiej.

  Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society A".

 • ostatnie 150lat
  Przez ostatnie 150lat jest niesamowity postęp w rozwoju. Dziś mamy komputery satelity, statki kosmiczne, a jeszcze 150lat temu nie było elektryczności.
  ~frrr /2013-09-06 16:10
 • Egipt
  Wiadomo, bo to Anunnaki z Nibiru ich ucywilizowali :)
  ~ala /2013-09-06 15:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...