Informacje
 • Złoto spowoduje, że protezy będą czułe na dotyk, wilgoć i temperaturę

  10-07-2013 07:13 Specjalna powłoka pozwoli odczuwać wilgoć, dotyk i temperaturę

  Współczesne protezy są coraz bardziej zaawansowane. To zdecydowanie pomaga osobom kalekim odzyskać sprawność po nieszczęśliwym wypadku. Izraelscy naukowcy postanowili pójść jeszcze dalej i stworzyli powłokę, która może przywrócić czucie w sztucznej kończynie.

  Najnowsza technologia polega na wykorzystaniu nanocząstek złota o średnicy 5-8 nanometrów. Są połączone tak zwanymi ligandami - swoistym chemicznym spoiwem dla tak drobnych cząsteczek.

  W tym przypadku są to ligandy żywicy, dzięki którym zachowano elastyczność materiału. Artykuł o wynalazku opublikowano w "ACS Applied Materials & Interfaces".

  Nowa nadzieja w nanotechnologii

  Osiągnięcie naukowców pod kierownictwem Hossama Haicka jest nadzieją dla wszystkich ofiar wypadków, które utraciły kończyny lub fragmenty skóry. W przypadku protez ułatwiłoby to codzienne funkcjonowanie poszkodowanym. Dla ofiar poparzeń z kolei jest to szansa na zastępczą skórę, jeśli przeszczep nie jest możliwy.

  Specjalna powłoka może być także używana jako warstwa ochronna. Mogłaby umożliwić pracę z niebezpiecznymi substancjami, jeśli zostanie odpowiednio wzmocniona.

  Zespół pod kierownictwem profesora Hossama Haicka to studenci z Instytutu Technicznego (Technion) w Izraelu - Meital Segev-bar i Gregory Szuster, oraz Avigail Landman i Maayan Nir-Shapira, studenci studiów licencjackich na wydziale Inżynierii Chemicznej. Cały zespół zwraca uwagę na to, że czułość sensorów ich wynalazku można regulować poprzez grubość nanowarstwy, a czujniki wymagają bardzo słabego napięcia, niegroźnego dla organizmu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...