Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Prognoza pogody z GPS

  15-06-2012 21:33 Naukowcy wykorzystali system nawigacji satelitarnej w prognozowaniu pogody
  Prognoza pogody z GPS

  Urządzenie GPS było dotychczas wykorzystywane głównie na drogach

  fot. Shutterstock

  System nawigacji satelitarnej może posłużyć nie tylko do określania pozycji. Okazuje się, że sieć satelitów może się okazać użyteczna również w prognozowaniu pogody.

  Na pomysł wykorzystywania GPS do prognozowania pogody wpadli naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Uniwersytetu RMIT w Melbourne. Jak tłumaczą, urządzenie GPS, korzysta z blisko 40 instrumentów, które mogą służyć do wygenerowania danych opisujących warunki pogodowe.

  Wykorzystanie infrastruktury

  Prognozowanie warunków atmosferycznych przez GPS nie byłoby możliwe bez wykorzystania szczególnej lokalizacji satelitów służących do nawigacji. Właśnie niskie usytuowanie na horyzoncie pozwala dostarczyć danych, które mogą być zastosowane w prognozowaniu pogody. Korzystna lokalizacja, blisko Ziemi, pozwala zebrać informacje bez zakłóceń i szybko przesłać je do urządzenia w samochodzie.

  Naukowcy skorzystali również z rozbudowanej infrastruktury GPS, aby na bieżąco śledzić warunki pogodowe.

  Według nich, wykorzystanie systemu nawigacji satelitarnej pozwoliło podawać prognozy pogody o takiej samej dokładności 10-godzin wcześniej w porównaniu do prognoz przygotowywanych bez danych z satelit GPS.

  Skala globalna

  Eksperci mają nadzieję, że GPS odegra większą rolę w monitorowaniu zmian klimatu oraz pozwoli skuteczniej informować o zagrożeniach z tym związanym. Według naukowców, to właśnie między innymi mała liczba naziemnych stacji meteorologicznych wpływa na niedoskonałość i nieprecyzyjność informacji pogodowych.

  Od Departamentu Obrony do dróg

  GPS (Global Positioning System) to jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską.

  System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów krążących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu było do tej pory dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.

 • GPSMETEO
  Rewelacyjny pomysł :-)Wszystkie urządzenie które posiadają GPS, np.telefony komórkowe, po wgraniu odpowiedniej aplikacji, to taki system może cię informować że np. właśnie idzie burza...:-) Oczywiście są takie aplikacje w telefonach ale one wykorzystują bazę internetową, a tam nie zawsze jest aktualna i prawdziwa. Jest parę aplikacji co wykorzystują system GPS, ale to przeważnie do nawigacji, a taka aplikacja GPSMETEO to z pewnością dobrze by się przyjęła. Oby jak najszybciej ktoś taką aplikację wymyślił, bo jak by nie patrzyć to może być dobry biznes...
  ~mariuszekbrzuszek /2012-06-15 22:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...