Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Trąby wodne zatańczyły w Zatoce Meksykańskiej

  11-05-2012 18:11 Widowiskowe zjawisko w USA
  Trąby wodne zatańczyły w Zatoce Meksykańskiej

  Trąby wodne w Zatoce Meksykańskiej

  YouTube/jf831024, fot. Jim/Twitter

  Zapierające dech w piersiach trąby powietrzne tańczące nad wodą mogli obserwować Amerykanie z południowo-wschodnich stanów. W niektórych miejscach nad Zatoką Meksykańską na raz występowały trzy a nawet cztery wiry. To efekt ścierania się dwóch różnych mas powietrza w tamtym rejonie USA.

  Widowiskowe trąby wodne pojawiły się w środę w rejonie Zatoki Meksykańskiej - głównie w rejonie stanów Luizjana, Alabama i Floryda. Uwiecznili je na zdjęciach i filmach, a potem opublikowali w internecie, przypadkowi świadkowie. Część z nich opublikował Amerykański Serwis Pogodowy (National Weather Service).

  Na niektórych materiałach widać aż trzy lub cztery wiry na raz.

  Zaskoczyły meteorologów

  Trąby wodne w tej części Stanów Zjednoczonych nie są tak niezwykłym zjawiskiem, jakby się mogło wydawać, ale ich pojawienie się o tej porze roku zaskoczyło nawet meteorologów.

  Takie zjawiska pogodowe nie stanowią zagrożenia dla ludzi, o i ile znajdują się na lądzie. Trąby wodne zazwyczaj rozpraszają się w odległości 90 metrów od lądu. Siła ich wiatru to średnio 160 km/h. Z taką prędkością są w stanie spokojnie przewrócić łódź.

  Wiry na lądzie

  W tym samym czasie, co trąby wodne, pojawiła się trąba powietrzna w stanie Luizjana, w miejscowości Grand Isle. Zniszczyła lub uszkodziła dachy domów, zerwała linie elektryczne i porozrzucała lekkie przedmioty i śmieci na odległość kilku kilometrów.

  Feralny układ pogodowy

  Według meteorologów serwisu Accu Weather do tych nadzwyczajnych zdarzeń pogodowych doszło na skutek zetknięcia chłodnej masy docierającej na Wschodnie Wybrzeże USA  z ciepłym i wilgotnym powietrzem w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....