Litwa zamierza zwrócić żydowskim organizacjom społecznym i wspólnotom religijnym budynki, które zostały znacjonalizowane w czasach radzieckich. Według wstępnych obliczeń, Litwę będzie to kosztowało ok. 174 mln litów, (ok. 174 mln zł.) Plan przewiduje zwrot wszystkich nieruchomości do 2020 roku.
- Litwa to jedyne państwo Unii Europejskiej, które dotychczas nic nie zrobiło w tej kwestii - powiedział przewodniczący Litewskiej Wspólnoty Żydów Simonas Alperaviczius na łamach dziennika "Verslo Żinios" - zaznaczył, że sprawa niepokoi nie tylko litewską wspólnotę Żydów, ale też żydowskie organizacje w Ameryce i Europie.
Rząd przygotowuje zwroty ... i kampanię wyborczą
- Odpowiednie nowelizacje ustaw, potrzebne do zwrotu mienia, są już przygotowane i zostaną przedłożone Sejmowi jesienią, tuż po wyborach parlamentarnych, które się odbędą 12 października tłumaczy doradca premiera Litwy Vilius Kavaliauskas. - Nie zgłaszamy poprawek teraz, bo nie chcemy, by restytucja żydowskiego mienia stała się elementem kampanii wyborczej - dodaje Kavaliauskas.
Według wstępnych obliczeń, Litwę będzie to kosztowało ok. 174 mln litów (ok. 174 mln złotych). Na liście do zwrotu jest 108 budynków, a własność kolejnych 30 - próbuje się ustalić. - W skali państwa to nie są duże pieniądze, szczególnie jeżeli porównamy to z ceną, jaką płacimy na arenie międzynarodowej za nierozwiązanie tej kwestii - mówi Kavaliauskas.
Czy oddadzą?
Żydzi natomiast obawiają się, że wybory to jedynie pretekst do zwłoki w rozpoczęciu procesu zwrotu mienia, ponieważ dotychczas na Litwie wspólnotom żydowskim zwrócono jedynie dwa budynki w Wilnie, cztery w Kownie i jeden w Kłajpedzie. Tylko w tych miastach odrodziły się wspólnoty, które działały tam przed wojną. Na prowincji Żydów prawie już nie ma i nie ma komu zwracać mienia, dlatego niezbędna jest nowelizacja prawa.
Prawie 90 proc. liczącej przed wojną 220 tys. społeczności żydowskiej na Litwie zginęło w czasie II wojny światowej. Jej depozyty bankowe i kosztowności zostały zrabowane przez hitlerowców. Nieruchomości należące kiedyś do Żydów zostały znacjonalizowane w czasach radzieckich.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24