Zwrot w kampanii prezydenckiej w USA

 
Kwestia rasy nakręca kampanię prezydencką w USAPAP/EPA

Walka o fotel prezydencki Stanów Zjednoczonych rozgrywa się wokół problemów rasowych - napisał felietonista "The Washington Post" Eugene Robinson we wtorkowym wydaniu gazety. Irak, czy rosnące ceny ropy - przestały mieć zasadnicze znaczenie.

"Obecnie, walka wokół wizerunku Obamy jako czarnoskórego jest prawdopodobnie centralnym frontem kampanii prezydenckiej" - napisał Robinson. "Niegdyś ostre linie podziału między kandydatami wokół wycofania amerykańskich wojsk z Iraku lub umożliwienia przybrzeżnych wierceń naftowych stają się mało wyraźne".

"Problem rasy" ujawnił się z nową mocą w zeszłym tygodniu, kiedy republikański kandydat, senator John McCain, zarzucił swojemu demokratycznemu rywalowi rozgrywanie kampanii właśnie kartą rasową. Wcześniej, Barack Obama, pierwszy czarnoskóry kandydat do najwyższego urzędu Stanów Zjednoczonych z realnymi szansami na wygraną, przekonywał, że republikanie starają się przestraszyć wyborców sugestiami, że "nie wygląda [on] jak wszyscy inni prezydenci na banknotach dolarowych".

Obama ofiarą niesprawiedliwości białych

W niedzielę, Senator Lindsay Graham, wiceszef wyborczej machiny McCaina, stwierdził, że Obama próbuje grać ofiarę amerykańskiego grzechu niewolnictwa.

Podobną taktykę zastosował pastor Jesse Jackson w 1984 roku, ubiegający się o prezydenturę z ramienia Partii Demokratycznej, co stało się jednym z powodów jego porażki. "Obama rozumie, że aby zostać wybranym na urząd prezydenta, musi pokazać się jako najmniej skrzywdzony czarnoskóry Amerykanin" - napisał Robinson.

Felietonista The Washington Post uważa także, że "fabrykowanie wyobrażenia, że Obama wymaga specjalnego traktowania i przywilejów ponieważ jest czarny" jest jednym ze sposobów, jaki może zapewnić wygraną Republikanów. "Przewaga organizacyjna Partii Demokratycznej jest ogromna" - twierdzi Robinson. "Trudno sobie wyobrazić, jak McCain mógłby wygrać, jeśli nie zasieje w umysłach wyborców wątpliwości co do Obamy".

Źródło: "Washington Post"

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA