Żołnierze na misji wykorzystywali seksualnie kobiety

Oskarżenia dotyczą sił Unii Afrykańskiej w Somalii Wikipedia

Żołnierze Sił Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM) wykorzystywali seksualnie somalijskie kobiety i dziewczęta w swych bazach w Mogadiszu - poinformowała organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) w opublikowanym w poniedziałek raporcie. AMISOM jest finansowana głównie przez ONZ, Unię Europejską, USA i Wielką Brytanię.

"Żołnierze Unii Afrykańskiej, posługując się pośrednikami somalijskimi, stosowali przeróżne taktyki, w tym udzielania pomocy humanitarnej, żeby zmuszać bezbronne kobiety i dziewczęta do czynności seksualnych. Gwałcili również kobiety i dokonywali napaści seksualnych na te, które szukały pomocy medycznej czy wody w bazach AMISOM" - informuje HRW. Organizacja wzywa kraje wysyłające swych żołnierzy do Somalii, Unię Afrykańską i kraje finansujące działania AMISOM, by pilnie zajęły się tymi nadużyciami i wzmocniły procedury w Somalii. Misja AMISOM rozpoczęła się w 2007 r. Wspiera słabe władze w Mogadiszu w walkach z powiązanymi z Al-Kaidą islamistami z ugrupowania Al-Szabab.

Jest finansowana głównie przez ONZ, Unię Europejską, USA i Wielką Brytanię. Składa się z kontyngentu wojsk Ugandy, Burundi, Kenii, Etiopii, Dżibuti i Sierra Leone.

Przyszły po żywność, zostały zgwałcone

Raport HRW oparto na zeznaniach 21 Somalijek, które zostały zgwałcone lub były wykorzystywane seksualnie od 2013 r. w dwóch bazach AMISOM w Mogadiszu przez żołnierzy z Ugandy i Burundi, a także na zeznaniach ponad 30 świadków, w tym zagranicznych obserwatorów, żołnierzy i przedstawicieli państw wysyłających swe siły do Somalii.

W raporcie opisano m.in. przypadek kobiety i 15-latki, które przyszły do bazy AMISOM po żywność i leki i - jak podaje HRW - wpadły w ręce żołnierzy i somalijskiego tłumacza. Pierwsza zgodziła się na stosunki seksualne, a druga została zgwałcona. Obie otrzymały po 10 dolarów. Raport HRW skupia się na nadużyciach, do których doszło w Mogadiszu, gdzie rozlokowane są siły ugandyjskie i burundyjskie; niewykluczone, że podobne nadużycia miały miejsce gdzie indziej w Somalii.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia