- Uosabiał podstawowe wartości ideału europejskiego - napisał prezydent Francji Nicolas Sarkozy. - Odszedł wspaniały polski patriota i zagorzały Europejczyk - wtórował prezydent Włoch Giorgio Napolitano. - Nie żyje symbol wolności - dodał Jose Barroso. Śmierć Bronisława Geremka wywała lawinę kondolencji w całej Europie.
- Bronisław Geremek był przedstawicielem tej mądrości, którą tylko najwięksi erudyci potrafią wykorzystać w służbie dla spraw najpiękniejszych – tak zmarłego profesora wspomina szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. - Był Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi – dodał.
Pragnąłbym, żeby wszystkie pokolenia pamiętały o Bronisławie Geremku jako o przykładzie człowieka o wielkim i wolnym duchu Jose Barroso
Jak napisał w komunikacie prasowym, pragnąłby, „żeby wszystkie pokolenia pamiętały o Bronisławie Geremku jako o przykładzie człowieka o wielkim i wolnym duchu, który pozostanie w naszej pamięci jako jeden z największych symboli wolności wobec wszelkich opresji”. – Zachowam bezgraniczny podziw dla historycznej i politycznej roli, którą Geremek odegrał dla całego pokolenia Europejczyków – obiecał Barroso.
Prodi: Wojownik o wolność
- Jestem głęboko zasmucony śmiercią Bronisława Geremka, najdroższego przyjaciela - powiedział były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi. Wspomniał, że poznał profesora Geremka w 1979 roku.
- Geremek uosabiał rolę wielkiego historyka społecznej Europy, intelektualisty pierwszej wielkości, wielkiego Europejczyka i wojownika o wolność aż po ofiarę ze swojej wolności - dodał Romano Prodi.
Premier Francji: Zawsze stawiał swą odwagę w służbie spraw najwyższej wagi
- Bronisław Geremek ukochał Francję i miał w naszym kraju licznych przyjaciół i wielbicieli, którzy dziś podzielają żałobę narodu polskiego i wszystkich Europejczyków - powiedział francuski premier Francois Fillon.
- Poznał, co to więzienie, zawsze stawiał swą odwagę w służbie spraw najwyższej wagi - wolności, praw człowieka, utworzenia zjednoczonej Europy - podkreślił szef francuskiego rządu.
Verheugen: Europa poniosła wielką stratę
Według unijnego komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości ze śmiercią polskiego eurodeputowanego Europa poniosła wielką stratę. - Zapamiętam Bronisława jako wielkiego polskiego patriotę i wielkiego Europejczyka – stwierdził Günter Verheugen. Według niego profesor był „jednym z ludzi, którzy zmienili historię naszego kontynentu” i odegrał wielką rolę w zakończeniu zimnej wojny.
- Prywatnie był moim bliskim przyjacielem. Pracowaliśmy razem, głównie przy polskich negocjacjach akcesyjnych. Jego wsparcie i rady były dla mnie zawsze bardzo istotne. Nigdy go nie zapomnę – zapowiedział komisarz.
Sarkozy: wielka postać zjednoczenia Europy
Z kolei prezydent Francji Nicolas Sarkozy nazwał zmarłego profesora "wielką postacią konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu". - Prezydent Republiki ze smutkiem i żalem przyjął wiadomość o tragicznej śmierci Bronisława Geremka - głosi oświadczenie Pałacu Elizejskiego.
Nicolas Sarkozy "czci pamięć tego wyjątkowego człowieka, szanowanego europejskiego parlamentarzysty, który swą odwagą, skromnością i nieograniczonym zaangażowaniem na rzecz fundamentalnych praw potrafił uosobić podstawowe wartości ideału europejskiego" - czytamy w komunikacie.
We wspólnym oświadczeniu, które wydali szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner i sekretarz stanu ds. europejskich Jean-Pierre Jouyet, Geremka nazwano "wielkim sumieniem Polski, jednym z największych intelektualistów Europy Środkowej".
Prezydent Włoch: tracę drogiego przyjaciela
- Osobiście tracę drogiego przyjaciela, z którym od dawna łączyły mnie więzy autentycznego wzajemnego szacunku i sympatii - tak prezydent Włoch Giorgio Napolitano napisał o profesorze w depeszy kondolencyjnej do rodziny zmarłego. - Odszedł wspaniały polski patriota, wojownik o wolność i zagorzały Europejczyk - dodał.
Brzeziński: śmierć Geremka to katastrofa dla Polski
- Jestem wstrząśnięty. Śmierć Bronisława Geremka jest dla Polski wielką katastrofą. Był on powszechnie na świecie traktowany jako wybitny polski mąż stanu i uważany za najlepszego ministra spraw zagranicznych od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 r. Był gorącym patriotą, doskonałym mówcą, rozważnym politykiem i głęboko myślącym naukowcem - tak Geremka wspomina były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego, Zbigniew Brzeziński.
Bronka uważałem za swego osobistego przyjaciela i jego stratę odczuwam jak najbardziej osobiście. Był gorącym patriotą, doskonałym mówcą, rozważnym politykiem i głęboko myślącym naukowcem Zbigniew Brzeziński
- Bronka uważałem za swego osobistego przyjaciela i jego stratę odczuwam jak najbardziej osobiście - dodał. Wymieniając największe zasługi Geremka dla kraju, Brzeziński przypomniał jego działalność w opozycji demokratycznej. - Jego rola była wtedy wyjątkowa. Jego obecność i rozwaga nadała ruchowi robotniczemu również wymiar intelektualny. Był doskonałym przedstawicielem "Solidarności" na arenie międzynarodowej. Przyczynił się do jej traktowania jako odpowiedzialnego i naprawdę demokratycznego ruchu na rzecz wolności - powiedział.
"Dzięki niemu Polska była traktowana jak poważny sojusznik"
Brzeziński przypomniał też rolę, jaką odegrał Geremek przy wchodzeniu do NATO. - Dzięki Geremkowi Polska była traktowana jako poważny potencjalny sojusznik, kraj, którego polityka zagraniczna jest oparta na mądrych i dobrze przemyślanych przesłankach geostrategicznych. W Bronku nie było żadnej skrajności - był umiar, a jednocześnie głęboki, autentyczny patriotyzm - kontynuował Brzeziński.
- Pamiętam szczególnie wystąpienie Geremka w telewizji amerykańskiej, kiedy - jak to się, niestety, często zresztą zdarza - prowadzący wywiad dziennikarz poprosił go o wypowiedzenie się na temat "szeroko rozpowszechnionego polskiego antysemityzmu". Geremek na niego popatrzył przez chwilę, a potem odpowiedział spokojnie: "Urodziłem się w getcie. Moja rodzina zginęła w getcie. Ja zostałem wybrany po wolnych wyborach, przez wolny rząd, na ministra spraw zagranicznych Polski. Czy to panu wystarcza?" Dziennikarz po prostu zaniemówił - wspomina Zbigniew Brzeziński.
Poettering: należał do największych polskich patriotów
Osobowość profesora Geremka pokazuje, jak można być blisko swojego kraju i jednocześnie blisko Europy Hans-Gert Poettering
Cohn-Bendit: to był wielki autorytet
Także lider europejskich Zielonych Daniel Cohn-Bendit uważa, że śmierć eurodeputowanego jest stratą dla Polski. - To wielki autorytet moralny postkomunistycznej Polski. Potrafił żyć zgodnie ze swoimi zasadami, sprzeciwiając się zarówno komunizmowi, jak i integryzmowi braci Kaczyńskich - powiedział Cohn-Bendit. - Symbolizuje dumę i pragnienie wolności Polaków - dodał lider Zielonych.
W 2004 roku Cohn-Bendit, wraz z francuskim centrystą Francisem Bayrou, zaproponowali, by Geremek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.
Watson: czas nie wymaże jego uśmiechu
Czas, który wymazuje wszystko, nie wymaże wspomnień i nie zatrze cudownego i przewrotnego uśmiechu Bronisława Graham Watson
- Czas, który wymazuje wszystko, nie wymaże wspomnień i nie zatrze cudownego i przewrotnego uśmiechu Bronisława – podsumował.
Francuskie media: symbol walki z totalitaryzmem
Śmierć Bronisława Geremka odnotowały też francuskie media. Wiadomość o wypadku samochodowym niezwykle popularnego nad Sekwaną polskiego polityka i historyka znalazła się w centrum uwagi serwisów radiowych i telewizyjnych.
Jeden z głównych architektów przemian demokratycznych, które nastąpiły po upadku komunizmu w Europie Wschodniej "Le Figaro"
Konserwatywny dziennik "Le Figaro" w nocie o Geremku na stronie internetowej nazywa go "jednym z głównych architektów przemian demokratycznych, które nastąpiły po upadku komunizmu w Europie Wschodniej". Oprócz wymienienia zasług politycznych jako czołowego przywódcy Solidarności, "Le Figaro" podkreśla także iż Geremek był "jednym z najlepszych znawców francuskiego średniowiecza".
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Barroso: zmarł Europejczyk nadzwyczajnej wielkości