"Zginął wielki Europejczyk"

Aktualizacja:
Zachodnia prasa żegna wielkiego polityka i wspaniałego człowieka
Zachodnia prasa żegna wielkiego polityka i wspaniałego człowieka
TVN24
Zachodnia prasa żegna wielkiego polityka i wspaniałego człowiekaTVN24

Zginął wielki Europejczyk, erudyta, człowiek czynu - tak światowa prasa żegna Bronisława Geremka. Oprócz jego zasług dla upadku komunizmu, zjednoczenia Europy zagraniczne gazety przywołują mniej oficjalne oblicze polityka. W wielu z nich odnajdziemy profesora jako oddanego przyjaciela i ciepłego człowieka o wielkim poczuciu humoru.

Amerykański "The New York Times" określił Bronisława Geremka jako centralną postać walki z komunizmem.

- W ciągu swego obfitującego w olbrzymie osiągnięcia życia Geremek największe zasługi odniósł być może jako jeden z liderów negocjacji okrągłego stołu, które utorowały drogę do wyborów 1989 r., wynosząc ostatecznie do władzy ruch "Solidarności" i inicjując pokojowe położenie kresu komunistycznej władzy w Polsce - pisze nowojorski dziennik.

Wielki Europejczyk, erudyta, człowiek czynu "Le Figaro"

"Opowiadał świetne dowcipy"

Gazeta wspomina także tę mniej oficjalną twarz Geremka. - Potrafił zachowywać się jak mąż stanu, być bardzo formalny i budzić respekt. Ale bywał także niesamowicie dowcipny, lekki i opowiadał świetne dowcipy - napisał amerykański historyk i publicysta Timothy Garton Ash. jednak największy nacisk kładzie na fakt, że Geremek był jednym z najważniejszych politycznych umysłów, które doprowadziły do końca komunizmu w Europie.

Wielki patriota

Podobne głosy odnajdujemy w prasie francuskiej, gdzie można znaleźć długą listę jego zasług dla upadku komunizmu w Polsce i europejskiego zjednoczenia.

Bywał także niesamowicie dowcipny, lekki i opowiadał świetne dowcipy Timothy Garton Ash

- Człowiek intelektu i czynu, erudyta i działacz wykraczał poza swoje czasy będąc w awangardzie walki o wolność, najpierw jako bohater epopei "Solidarności" w Polsce, a potem budowniczy naszej nowej Europy - ocenia "Le Figaro". Jednak dla dziennika polski eurodeputowany był przede wszystkim wielkim patriotą: - Geremek był znaczącym uczestnikiem batalii swojego kraju o wolność.

Francuska prasa przypomina również wielką miłość profesora do Francji, nazywając go "frankofonem i frankofilem".

Marzyciel, niedopasowany intelektualista

- Był marzycielem i obywatelem świata - tak żegna Geremka "Sueddeutsche Zeitung". Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przypomina jego nieprzystawalność do reguł rządzących światem. - Uosabiał on jako jeden z nielicznych w swym pokoleniu typ niedopasowanego intelektualisty: z uniwersalnym wykształceniem, zaangażowanego politycznie i moralnie niezłomnego.

Uosabiał on jako jeden z nielicznych w swym pokoleniu typ niedopasowanego intelektualisty "Frankfurter Algemaine Zeitung"

O jego wyjątkowości może świadczyć historia przypomniana przez węgierskiego dziennikarza.- Klaskał mu sam papież. Do tego na stojąco. Coś takiego nie spotkało nigdy żyjącego polityka, nawet polskiego za czasów Jana Pawła II - możemy przeczytać w dzienniku "Nepszabadsag". Dla wielu Geremek był wspaniałym przyjacielem. Tak właśnie wspomina go prezydent Włoch Giorgio Napolitano, który w kondolencyjnej depeszy napisał: "Tracę drogiego przyjaciela". Nie on jeden.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24