"To jest suma wszystkich strachów"

"Zegar Zagłady" tykaFakty z zagranicy

Kiedy czeka nas koniec świata? Zdaniem naukowców od zagłady dzielą nas 2,5 minuty. Nad "Zegarem Zagłady" zaczęli pracować w 1947 roku na uniwersytecie chicagowskim. To, co sprawiło, że wskazówki w tym roku zbliżyły się do "godziny zero", to rosnący arsenał nuklearny, zmiany klimatyczne i niebezpieczna retoryka najważniejszych polityków. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Zegar Zagłady funkcjonuje od końca II wojny światowej. Od tego czasu każdego roku sytuację na świecie prześwietla grupa uczonych związanych w magazynem Biuletynu Fizyków Jądrowych wydawanym na Uniwersytecie w Chicago.

Zgodnie ze swoimi analizami dokonują zmiany czasu. Chodzi o to, żeby świat wiedział, w jakim miejscu aktualnie się znajduje.

Ich zdaniem od zagłady dzieli nas coraz mniej, a konkretnie 2,5 minuty. - Wskazówka zegara jest bliżej północy, niż kiedykolwiek w życiu większości nas na tej sali - powiedział Lawrence M. Krauss z Biuletynu Fizyków Jądrowych.

Jakie powody?

Północ oznacza zagładę. To, co sprawiło, że wskazówki w tym roku zbliżyły się do "godziny zero", to rosnący arsenał nuklearny, zmiany klimatyczne i niebezpieczna retoryka najważniejszych polityków.

Globalna sytuacja jest trudna i coraz bardziej się komplikuje. - To jest suma wszystkich strachów, bo mamy również nie tylko wyścig zbrojeń, mamy potężny potencjał nuklearny dziewięciu państw. Do niedawna, do lat 60., mieliśmy ich tylko 5 - mówił gen. Mieczysław Bieniek.

Zwrócił również uwagę na szereg konfliktów o charakterze regionalnym.

W przeszłości byliśmy już bardzo blisko "godziny zero". Zaledwie trzy minuty dzieliły nas od niej w 49 roku, kiedy Związek Radziecki testował bombę atomową.

Najbliżej zagłady od czasu powstania zegara ludzkość była w 1953 r. za sprawą eksperymentów ZSRR i Stanów Zjednoczonych z bronią termojądrową. Gdy zagrożenie zmalało, wskazówkę w 1991 r. przesunięto rekordowo daleko od północy, na 23.43.

Po latach zagrożenie wraca. Ten rok ze względu na wybory w wielu krajach europejskich m.in. we Francji czy Niemczech, będzie kluczowy dla czasu, który odmierza Zegar Zagłady.

Autor: js/ja / Źródło: Fakty z zagranicy

Źródło zdjęcia głównego: Fakty z zagranicy