Zbrodniarz wojenny bezkarnie jeździł po Europie


Oskarżony o zbrodnie wojenne Radovan Karadżić w czasie 13 lat ukrywania się przebywał nie tylko we Włoszech, ale bez żadnych problemów podróżował po całej Europie. Informacje te potwierdził jego bratanek Dragan Karadżić w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

Dragan Kardżić jest uważany za jego prawą rękę i pomocnika w czasie, kiedy były przywódca bośniackich Serbów przebywał w ukryciu. Jak poinformował Dragan Karadżić jego stryj podróżował po Europie z chorwackim paszportem i posługiwał się fałszywym nazwiskiem Petar Glumac. Ulubionym miejscem byłego przywódcy bośniackich Serbów była Wenecja.

Zagorzały fan futbolu

Bratanek wojennego zbrodniarza wyjawił również, że Radovan Karadźić był "zagorzałym fanem futbolu". W związku z tym bywał na włoskich stadionach, gdzie kibicował piłkarzom grającym we włoskiej lidze - Sinisie Mihajloviciowi i Dejanowi Stankoviciovi.

Nie chciał jednak zdradzić gdzie dokładnie we Włoszech przebywał jego stryj.

Sms-owa komunikacja

Najczęstszym sposobem komunikowania się między mężczyznami były sms-y. Tą drogą Radovan Karadźić informował swojego bratanka o tym, czego potrzebuje, tak by ten mógł dostarczyć mu niezbędne rzeczy, w tym pieniądze i gazety.

Przez cały tydzień europejska prasa donosiła o tym, że byly szef Serbów bośniackich pojawiał się w wielu europejskich krajach.

Najbardziej poszukiwany zbrodniarz wojenny

Radovan Karadźić został schwytany w poniedziałek 21 lipca.

W okresie wojny domowej w Bośni i Hercegowinie, Karadzić był przywódcą Serbów bośniackich w latach 1992-95

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w Hadze oskarżył w lipcu 1995 r. Karadzicia o zbrodnię ludobójstwa w okresie trwającego 43 miesiące oblężenia Sarajewa. Zginęło wówczas 12 tys. ludzi. Karadzić miał wydawać zgodę na rozstrzeliwanie ludności cywilnej.

Cztery miesiące później Karadzić został powtórnie oskarżony za doprowadzenie do masakry ok. 8 tys. muzułmanów w Srebrenicy. Miasto, które zostało ogłoszone przez ONZ "strefą bezpieczeństwa", zostało zajęte przez oddziały Serbów bośniackich pod dowództwem gen. Radko Mladicia, obecnie nadal poszukiwanego za zbrodnie wojenne.

Po zajęciu miasta siły Serbów bośniackich rozstrzelały muzułmanów. Po utracie władzy w 1997 r. Karadzić ukrywał się.

KARADŹIĆ ODWOŁAŁ SIĘ OD EKSTRADYCJI

Źródło: PAP, tvn24.pl