Zagraniczna prasa: Polska podzielona przez Wawel

 
Zagraniczne media piszą o rozłamie wśród PolakówTVN24.pl

Decyzja o pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu złamała jedność Polaków - ocenia "Wall Street Journal". Podobnego zdania są też komentatorzy innych dzienników - m.in. "New York Times", niemiecki "Die Zeit" i czeskie "Lidove noviny".

Po raz pierwszy w Polsce od czasu tragicznego wypadku wybuchło masowe niezadowolenie, dotyczące decyzji pochowania prezydenckiej pary na Wawelu - donosi "New York Times". Zdaniem gazety, sprzeciw wobec planu pochówku sprowadził widmo protestów na niedzielne uroczystości pogrzebowe, w których weźmie udział m.in. prezydent Barack Obama.

Zdaniem "NYT", trudny i tak proces zastąpienia zmarłych polityków może okazać się jeszcze trudniejszy w atmosferze politycznej, zatrutej przez spór.

Gazeta cytuje też uczestnika wczorajszego protestu, który odbył się pod transparentami "Czy jest godzien królów?" i "Kraków mówi nie". - Oni wykorzystują Wawel do celów politycznych, a uważam, że to niewłaściwe - powiedziała gazecie 32-letnia Sylwia Plucisz.

Złamana jedność

Decyzja o tym, że prezydent Kaczyński i jego żona spoczną obok polskich królów na Wawelu, złamała we wtorek jedność narodową Polaków, która wytworzyła się wokół tragicznych sobotnich wydarzeń - donosi w środę "Wall Street Journal".

Dziennik cytuje wypowiedź profesora etyki na Uniwersytecie Jagiellońskim Jana Hartmana. - To wymuszone robienie z niego ojca narodu jest niszczące dla pamięci o zmarłym prezydencie. On nim nie był - ocenił wykładowca, dodając, że jego zdaniem "jest to decyzja polityczna".

"Die Zeit": Zjednoczenie nie jest już prawdą

Także niemiecki "Die Zeit" zwraca uwagę na podziały związane z miejscem pochówku. "Lech Kaczyński spocznie w niedzielę na Wawelu” – takie zdanie przed ostatnią sobotą wywołałoby u prawie każdego Polaka salwę śmiechu - komentuje dziennik. Gazeta przypomina, że kiedy w sobotę wydarzyła się ta tragedia, wydawało się, że wszystko się zmieniło.

Gazeta podkreśla jednak, że po trzech dniach obraz narodu zjednoczonego tragedią, nie jest już prawdą. Opisuje krakowską demonstrację, a także rosnącą liczbę fanów facebookowej strony "Nie dla Kaczyńskiego na Wawelu”. Tak ostry spór podzielił Polaków w samym środku trwającej żałoby narodowej - zauważają niemieccy dziennikarze.

Podobnych tekstów w zagranicznej prasie jest więcej. O tym, że "Polska się rozdzieliła", piszą też m.in. czeskie "Lidove noviny".

LISTA OSÓB, KTÓRE ZGINĘŁY

TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ KONDOLENCJE

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl