Zabici, ranni, zatrzymani - Pakistan pogrąża się w chaosie

Aktualizacja:

Co najmniej 70 osób zginęło w północno-zachodnim Pakistanie w starciach, jakie wybuchły między wyznawcami szyickiego i sunnickiego Islamu. Setki innych zostały ciężko ranne.

150 osób zostało ciężko rannych, a co najmniej 70 zginęło w ciągu ostatnich 24 godzin w walkach, jakie trwają w okręgu Karram, w Pakistanie - tuż przy granicy z Afganistanem.

Miejscowość Parachinar stała się, kolejny już raz, polem walk starych wrogów - wyznawców szyickiej i sunnickiej tradycji Islamu. Według agencji Reutersa walczący używali broni ciężkiej - moździerzy i pocisków rakietowych. Celami były domy, meczety i właściwie wszystkie miejsca, gdzie przebywali jacykolwiek ludzie - stąd tak wysoka liczba ofiar.

W wymianie ognia zginęło też jak do tej pory dziewięciu żołnierzy armii pakistańskiej, która pojawiła się na miejscu aby uspokoić zaognioną sytuację.

Parachinar było już widownią podobnych walk szyicko-sunnickich w kwietniu br. Zginęło tu wówczas 40 ludzi.

W Pakistanie 97 procent społeczeństwa to wyznawcy islamu. Szyici stanowią około 20 procent 160-milionowej ludności tego kraju. Od końca lat 1980. w walkach szyicko-sunnickich zginęło tu ponad cztery tysiące ludzi.

Stany Zjednoczone coraz ostrzej

Także dzisiaj, w dniu swojej kolejnej wizyty, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych w Pakistanie, John Negroponte, wezwał prezydenta Musharaffa, aby "dotrzymał słowa i ustąpił ze stanowiska głównodowodzącego armii, zakończył stan wyjątkowy i przeprowadził wolne, i demokratyczne wybory".

Negroponte, zastępca Sekretarza Stanu, uznał stan wyjątkowy za "niekompatybilny z wolnymi i uczciwymi wyborami" i nalegał na jego zniesienie.

Ameryka broni pakistańskiej broni atomowej

Wysokonakładowy amerykański dziennik "The New York Times" poinformował dziś z kolei o trwającym sześć lat tajnym, amerykańskim projekcie ochrony pakistańskich ośrodków atomowych. Amerykanie mieli wydać już 100 mln dolarów na szkolenia na służb ochrony ośrodków i różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa.

Sumy, w tajemnicy przekazywane Pakistanowi na ten cel, były księgowane w różnych tajnych programach, finansowanych z budżetu federalnego.


Źródło: BBC, PAP