"Z Merkel lepiej na starówkę niż na Westerplatte"

Z Niemcami trzeba o Europie, a nie o historii
Z Niemcami trzeba o Europie, a nie o historii
TVN24
Z Niemcami trzeba o Europie, a nie o historiiTVN24

Dobrze, że premier Tusk rozmawiał z Angelą Merkel o przyszłości Europy, a nie o trudnej wspólnej historii, uznali goście Magazynu 24 Godziny Jerzy Marek Nowakowski i Andrzej Jonas.

- Ważna jest Europa, a nie historia - uważa Nowakowski, dziennikarz "Newsweeka", który dodał, że gdyby gospodarzem w Gdańsku był poprzedni premier, Angela Merkel pewnie poszłaby na spacer z Poczty Gdańskiej na Westerplatte. Z Donaldem Tuskiem spacerowała po starówce.

Według Jonasa z "Warsaw Voice" bardzo dobrze się dzieje, "gdy na pierwszym planie rozmów stanie się protokół zgodności, a nie rozbieżności". Bo w kwestiach przyszłości Europy Berlin i Warszawa mówią wspólnym głosem.

Nie mówić o Gazociągu Północnym

To co łączy obydwie stolice to, zdaniem komentatorów, przede wszystkim troska o przyszłość Unii Europejskiej po odrzuceniu przez Irlandczyków Traktatu Lizbońskiego. - Z polskiego punktu widzenia mamy dwie niezwykle ważne sprawy: jak wywikłać się ze skutków referendum irlandzkiego, i jak poradzić sobie z limitami na dwutlenek węgla - powiedział Jonas.

Według niego słusznie postąpili Merkel i Tusk, że nie powiedzieli ani słowa publicznie o Gazociągu Północnym, chociaż obaj komentatorzy byli pewni, że temat rury został poruszony.

Irlandzka przeszkoda jest do ominięcia

Najważniejsza jest jednak UE. - Chcielibyśmy, żeby została narysowana droga wyjścia z impasu po referendum - kontynuował Jonas, nazywając irlandzkie referendum "przykrą przeszkodą".

Nowakowski jednak apelował o odrobinę optymizmu. - Pamiętajmy, że jest zapis w Traktacie Lizbońskim, który pozwala na przyjęcie go, gdy tylko jedno państwo go wetuje - przypominał.

Jonas uważa, że odrzucenie w referendum jest największym problemem właśnie dla Irlandii, bo "po pierwsze istnieje możność wprowadzania elementów Traktatu, jeśli większość krajów opowie się za nim", a po drugie "Irlandia stanie w trudnej sytuacji, jeśli wszyscy ratyfikują Traktat, a ona nie".

Nowakowski widzi wyjście z sytuacji: - Pewnie jakieś przekupstwo zostanie Irlandii zaproponowane - zapewniał.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24