Witamina D kontra Alzheimer

 
Czy badania pomogą zagrożonym chorobą Alzheimera?sxc.hu

Wiatmina D, pojawiająca się w ludzkim organizmie pod wpływem promieni słonecznych lub przyjmowana podczas jedzenia, ma pozytywny wpływ na zapobieganie chorobom wieku starczego związanymi z poznaniem - twierdzą naukowcy.

Badania przeprowadzili specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na ponad 2 tys. osób mających 65 lub więcej lat. Pokazały one, że ci badani, którzy mieli najwyższy wskaźnik witaminy D w porównaniu do tych z najniższymi ponad dwukrotnie rzadziej mieli problemy ze zdolnościami poznawczymi.

Organizacje pomagające walczyć z chorobą Alzheimera oceniły wyniki badań jako ciekawe, ale zaznaczyły, że potrzebne są dalsze testy by zrozumieć rolę witaminy D w procesach poznawczych. - Wiemy, że dieta ma wpływ na ryzyko wystąpienie demencji. Najlepszy sposób, by go obniżać ryzyko, to zachowywać zbilansowaną dietę z regularnymi ćwiczeniami i częstymi interakcjami społecznymi - powiedziała Rebecca Wood, szefowa Alzheimer's Research Trust.

Pochodząca ze słońca

Witamina D ma istotny wpływ na kości, absorbcję wapnia i fosforu i wspomaga system odpornościowy. Teraz okazać się może, że odegra poważną rolę w hamowaniu niekorzystnych zmian zachodzących wraz ze starzeniem.

Nasze ciało wytwarza ją w kontakcie ze słońcem. Z wiekiem jednak ludzka skóra zaczyna tracić zdolność syntetyzowania witaminy D z tego źródła. Dlatego powinno się z czasem coraz bardziej polegać na jedzeniu, które ją zawierają. Bogate są w nią m.in. ryby czy grzyby. Wiele innych produktów, m.in. płatki śniadaniowe, są dodatkowo wzbogacane w witaminę D.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu