Na drodze pomiędzy Bagnerą i Scillą we Włoszech powstanie wiadukt, który wykorzysta wiatr i słońce do produkcji energii. Pomiędzy filarami będzie zainstalowanych 26 turbin, które mają wygenerować 36 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Zaś droga na górze ma być wyposażona w panele solarne dające dodatkową energię. Całość pozwoli na zasilenie 15 tysięcy domów.
W południowych Włoszech sporządzono w ubiegłym roku spis wszystkich wiaduktów i mostów. Okazało się, że część z nich obraca się w ruinę, ale koszt ich rozbiórki wynosiłby aż 55 milionów dolarów. Dlatego władze lokalne ogłosiły konkurs Solar Park South, w którym zadaniem było zmodernizowanie kilku z nich.
Organizatorom konkursu najbardziej zależało na wycofanej z użycia autostrady między Bagnarą a Scillą w Kalabrii. Projekt autorstwa pracowni Francesco Colarossi Architetto spodobał się najbardziej.
Słoneczny wiatr zasili domy
Jak podaje magazyn "Wired", Francesco Colarossi, Giovanna Saracino i Luisa Saracino wymyślili "Solar Wind" (słoneczny wiatr), czyli połączenie elektrowni wiatrowej ze słoneczną. Ich projekt zakłada wykorzystywanie naturalnych źródeł energii.
Aby wykorzystać przestrzeń pod wiaduktem zaproponowali zainstalowanie między filarami 26 turbin wiatrowych, które mają wykorzystać położenie - na dużych przestrzeniach otwartych, wysoko nad dolinami, w miejscach, gdzie wiatr osiąga bardzo dużą prędkość. Turbiny mają generować 36 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.
Wiadukt ma mieć także zamontowane panele słoneczne, wbudowane w nawierzchnię drogi. Dodatkowo dadzą one 11 milionów kilowatogodzin.
Rocznie Włosi będą pozyskiwać energię, która pozwoli na zasilenie 15 tysięcy domów.
20 kilometrów ekologii
Projektanci założyli, że ich dzieło będzie obsługiwało tak wielu podróżnych, że zaprojektowali specjalnie wyznaczone bezpieczne miejsca służące do podziwiania panoramy włoskiego wybrzeża – będzie to zielona zielona promenada dla pieszych, z możliwością kupowania np. świeżych warzyw i owoców.
Ich Wind Turbine Viaduct ma mieć 20 kilometrów długości. I choć nie wyznaczono jeszcze daty budowy, projekt robi karierę w światowych mediach. - Jest esencją ekologii i dobrej architektury – podsumowała włoska "La Repubblica".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Francesco Colarossi Architetto