Watykan opowiada się za ukaraniem księży pedofilów według procedur prawa kanonicznego oraz we współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
- Obok troski o ofiary należy dalej ze zdecydowaniem i prawdomównością wprowadzać stosowne procedury kanonicznego osądu winnych oraz kontynuować współpracę z władzami cywilnymi w tym, co dotyczy ich kompetencji sądowej i karnej, biorąc pod uwagę specyfikę ustawodawstwa i sytuacji różnych krajów" - oświadczył ks. Lombardi na antenie Radia Watykańskiego.
- Tylko w ten sposób można myśleć o faktycznej odbudowie klimatu sprawiedliwości i pełnego zaufania do instytucji Kościoła - dodał.
Benedykt XVI i ofiary pedofilii
Rzecznik Watykanu oznajmił także, że Benedykt XVI jest gotów na następne spotkania z ofiarami nadużyć seksualnych. Lombardi powiedział również, że papież, który "konsekwentnie podąża drogą rygoru i prawdomówności, zasługuje na pełen szacunek i wsparcie". W ten sposób rzecznik skomentował zmasowaną krytykę pod adresem papieża.
- Jest on [papież - red.] pasterzem, który staje na wysokości zadania, by sprostać z wysoką prawością i pewnością tym trudnym czasom, w których nie brakuje krytyki i bezpodstawnych insynuacji - ocenił.
Lombardi podkreślił, że papież z cierpliwością odpowiada na "stałe powtarzanie się 'rewelacji', stronniczych i domniemanych, których celem jest zniszczenie wiarygodności jego oraz innych instytucji i osób Kościoła".
Kościelna selekcja
W opinii księdza Lombardiego skuteczne zapobieganie nadużyciom seksualnym zagwarantuje odpowiednie przygotowanie i dobór kandydatów do kapłaństwa.
Z uznaniem wypowiadał się też o tych episkopatach, które stworzyły ofiarom wykorzystywania możliwość "swobodnego wypowiadania się" i nie założyły z góry, że problem został rozwiązany, lecz otoczyły pokrzywdzonych "duchową, liturgiczną i ludzką troską".
Kościół w cieniu pedofilii
Ostatnie miesiące naznaczone są coraz to nowymi skandalami na tle seksualnym z udziałem duchownych Kościoła katolickiego. Największa afera wyszła na jaw w Irlandii na początku roku i skutkowała wydaniem przez Benedykta XVI specjalnego listu do irlandzkich wiernych.
Do ujawnienia wielu przypadków molestowania seksualnego sprzed lat doszło też w Niemczech.
Źródło: PAP