Europejskie Spotkania Młodych organizowane przez ruch Taize przyciągnęły w tym roku prawie 40 tys. osób, w tym blisko 9 tys. z Polski. W przyszłym roku Polacy nie będą musieli daleko podróżować by wziąć udział w Spotkaniach, bowiem odbędą się one w Poznaniu.
Europejskie Spotkania Młodych gromadzą wiernych, którzy chcą modlić się, śpiewać i odnaleźć siły do dalszego działania. Niektórzy młodzi ludzie szukają tam swojego powołania. W tym roku Spotkaniom przyświeca hasło "Budować Europę zaufania".
Wszyscy mogą brać udział w tworzeniu cywilizacji, w której liczy się zaufanie, a nie nieufność. W historii czasem wystarczyło niewielu, by przechylić szalę na stronę pokoju. Odważmy się tworzyć nawet z tego, co jest niedoskonałe, a odzyskamy wolność Brat Alois
- Wszyscy mogą brać udział w tworzeniu cywilizacji, w której liczy się zaufanie, a nie nieufność. W historii czasem wystarczyło niewielu, by przechylić szalę na stronę pokoju. Odważmy się tworzyć nawet z tego, co jest niedoskonałe, a odzyskamy wolność - pisze następca zmarłego brata Rogera, brat Alois, w liście skierowanym do młodych w Brukseli.
Tłumy z Polski
Z Polski do Brukseli przyjechało blisko 9 tys. osób, stanowiąc najliczniejszą - po gospodarzach - grupę. - Młodzi Polacy przez długi czas przygotowują się do takich spotkań w swoich parafiach, wspólnotach pasterskich - mówił brat Marek z Polski.
Co takiego szczególnego jest w spotkaniach? - Modlimy się w różnych językach i jest to coś pięknego. U nas w Polsce czegoś takiego nie doświadczymy - mówi jedna z uczestniczek.
Już w przyszłym roku więcej młodych chrześcijan z Polski będzie mogło doświadczyć niesamowitej atmosfery Spotkań. W sylwestrowy wieczór brat Alois ma ogłosić, że na miejsce 32. Europejskiego Spotkania Młodych wybrano Poznań.
Kilkadziesiąt lat tradycji
Polacy 9000 Włosi 2050 Francuzi 2000 Rumuni 2000 Niemcy/Austriacy 1900 Chorwaci 1850 Ukraińcy 1500 Serbowie 1400 Belgowie 12 000 Do Brukseli zjechali chrześcijanie z całej Europy, ale najwiecej jest Polaków
Europejskie Spotkania Młodych zainicjował w 1980 roku założyciel Wspólnoty z Taize - zamordowany w 2005 roku przez psychicznie chorą kobietę - brat Roger. Spotkania odbywają się w różnych krajach europejskich. W ostatnich, zorganizowanych w 2007 roku w Genewie, wzięło udział około 40 tys. osób. W Polsce Europejskie Spotkania Młodych zorganizowano dotychczas trzy razy: dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).
Mała wioska Taize leży we francuskiej Burgundii. Wspólnota liczy ok. 100 braci 25 narodowości. Przez cały rok tłumnie przyjeżdża tam młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się o pokój i jedność chrześcijan.
Źródło: TVN24, "Rzeczpospolita", PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24