W Moskwie dogadamy się ws. Katynia?

 
Koniec sprawy Katynia?Archiwum TVN

Rosja otworzy dostęp do tajnych archiwów dotyczących zbrodni katyńskiej, w zamian za co władze w Warszawie "nie podejmowałaby więcej tego tematu z byle powodu" - taką wizję porozumienia ws. zamknięcia sprawy katyńskiej przedstawia rosyjska "Niezawisimaja Gazieta".

Moskiewski dziennik nazywa takie rozwiązanie "pakietowym". - Sądzę, że taka decyzja jest możliwa - mówi gazecie rosyjski współprzewodniczący polsko-rosyjskiej Komisji ds. trudnych, rektor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, prof. Anatolij Torkunow.

Jak zastrzega, takie rozwiązanie wymagałoby jednak "nieco innej atmosfery w stosunkach dwustronnych generalnie"

Dziś, kiedy ten temat jest w Polsce upolityczniony w maksymalnym stopniu i wykorzystywany przy każdej okazji, a polskie kierownictwo występuje z antyrosyjskimi oświadczeniami, trudno byłoby osiągnąć porozumienie w sprawie takiego pakietowego rozwiązania. W ostatecznym rozrachunku wszystko będzie zależeć od politycznej woli obu stron prof. Anatolij Torkunow

"Katyń nie jest kwestią do dyskusji"

Według "Niezawisimej Gaziety", rozwiązanie pakietowe uważa za możliwe także polski współprzewodniczący komisji, były minister spraw zagranicznych RP Adam D. Rotfeld.

Polak jednak podkreśla, że trzeba rozróżniać oficjalne stanowisko władz i stosunek społeczeństwa do sprawy katyńskiej, bo w Polsce nie można nikomu zabronić wspominać o Katyniu.

Zapytany przez gazetę, co obecnie bardziej utrudnia rozwój stosunków polsko-rosyjskich - problemy mające swe źródło w przeszłości czy bardziej współczesne różnice zdań, takie jak tarcza antyrakietowa, Rotfeld odparł: - Moim zdaniem jako współprzewodniczącego komisji, są to kwestie przeszłości. Jeśli chodzi o teraźniejszość i przyszłość, widzę punkty styczne i możliwości rozmów. Ale Katyń nie jest kwestią do dyskusji. Tu należy podjąć decyzję na wyższym szczeblu. Komisja może tylko pomóc przygotować mechanizm takiej decyzji.

Katyń trzeba wyjaśnić

W przyjętym w poniedziałek w Moskwie dokumencie Komisja ds. Trudnych zaapelowała do przywódców obu państw o wyjaśnienie do końca zbrodni katyńskiej, dokonanej - jak zaznaczyła - przez reżim stalinowski.

Komisja zadeklarowała zarazem gotowość omówienia możliwych kroków, prowadzących do tego celu. Dokument zostanie oficjalnie ogłoszony we wtorek na zakończenie prac komisji.

Komisja ds. Trudnych zajmuje się najbardziej bolesnymi problemami w polsko-rosyjskich stosunkach, przede wszystkim historią. Jedną z najtrudniejszych kwestii jest sprawa zbrodni katyńskiej. W składzie komisji nie ma polityków - są głównie historycy i naukowcy.

Komisję reaktywowali w grudniu 2007 roku ministrowie spraw zagranicznych obu państw, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN