"W Iraku chodziło o ropę"

 
Alan Greenspan kierował amerykańskim bankiem centralnym prawie 20 latTVN24

Alan Greenspan, wieloletni szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED), uważa, że głównym motywem ataku USA na Irak było zapewnienie dostaw bliskowschodniej ropy naftowej. To wyznanie znalazło się w jego wspomnieniach - pisze "Dziennik".

Książka "The Age of Turbulence: Adventures in a New World" (Wiek niepokoju. Przygody w Nowym Świecie) będąca podsumowaniem ponad 18 lat pracy Greenspana w amerykańskim banku centralnym dziś ma trafić do amerykańskich księgarń. Autor uważa się za republikanina, ale w swoich wspomnieniach nie szczędzi słów ostrej krytyki pod adresem obecnej administracji. "Jestem zasmucony tym, że obecnie mówienie o tym, o czym wszyscy wiedzą, iż głównym motywem inwazji na Irak była ropa naftowa, jest polityczną niestosownością" - pisze Greenspan.

Prezydent George Bush i rząd Wielkiej Brytanii wielokrotnie zaprzeczali, jakoby inwazja na Irak miała jakikolwiek związek z zabezpieczeniem dostaw ropy. Waszyngton utrzymywał, że chodziło o obalenie reżimu, który mógł posiadać broń masowego rażenia oraz wspierał międzynarodowe organizacje terrorystyczne.

Greenpan nie był pierwszy Greenspan nie jest pierwszym politykiem, który przedstawia przyczyny ataku na Irak w zupełnie innym świetle niż Waszyngton. W czerwcu australijski minister obrony Brendan Nelson stwierdził, że jego kraj poparł w 2003 roku atak na reżim Husajna, bo jednym z celów tej wojny było "bezpieczeństwo energetyczne". Jednak wówczas te słowa nie wywołały politycznej burzy.

Teraz może być inaczej, bo to samo mówi człowiek, któremu w USA nadano przydomek "Wyrocznia". Gospodarcze prognozy 81-letniego obecnie Greenspana wielokrotnie wywierały wpływ na światowe giełdy i notowania dolara. Gdy w lutym tego roku w jednym ze swoich wystąpień użył słowa "recesja", akcje na Wall Street natychmiast poszybowały w dół. Wielu Amerykanów na podstawie słów Greenspana inwestuje swoje pieniądze, dlatego nie ma powodu, by nie zaufali mu, gdy mówi o polityce.

Dlatego dla Republikanów, w obliczu trwającej już kampanii przed przyszłorocznymi wyborami, wspomnieniowa książka Greenspana wchodzi na rynek w wyjątkowo złym momencie. Tym bardziej że nestor amerykańskich ekonomistów w swojej krytyce obecnej administracji nie ogranicza się tylko do Iraku i zarzuca partii Busha szastanie publicznymi pieniędzmi. Greenspan żali się, że kilkakrotnie Republikanie, którzy przez 12 lat kontrolowali Kongres, wbrew jego sugestiom przegłosowali ustawy niebezpieczne dla budżetu. "Porażka im się należała" - napisał o wyborach do Kongresu w 2006 roku, które wygrali Demokraci.

Alan Greenspan był najdłużej panującym przewodniczącym Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej USA. Nominację otrzymał w czerwcu 1987 roku z rąk Ronalda Reagana. Amerykańskim bankiem centralnym kierował za rządów czterech prezydentów. 31 stycznia 2006 odszedł na emeryturę. Obecnie pełni honorową funkcję doradcy brytyjskiego rządu.

Źródło: Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24