USA: Litwa to dobra alternatywa

 
Tarcza antyrakietowa - Amerykanom się spieszy, Polakom nieco mniejTVN24

USA coraz poważniej stara się zapewnić sobie alternatywę na wypadek fiaska rozmów z Polską. Sekretarz obrony USA Robert Gates przyznał premierowi Litwy, że gdyby do porozumienia w sprawie instalacji rakietowej nie doszło, to Litwa byłaby ze względów geograficznych dobrą alternatywą.

- Nasze stanowisko pozostaje takie samo: wolimy dojść do porozumienia z Polakami. Ale roztropne planowanie wymaga patrzenia jednocześnie na opcje rezerwowe, jeśli jest to konieczne. Geograficznie Litwa byłaby dobrą alternatywą - wyjaśnił rzecznik Pentagonu Geoff Morrell.

Litwini gotowi na tarczę

Jak przekazał Morrell, litewski premier w rozmowie z Gatesem nadmienił, że jego rząd jest skłonny rozważyć przyjęcie rakiet przechwytujących. Sekretarz obrony wyraził wdzięczność za chęć Litwinów, by rozważyć przyjęcie rakiet, ale też podzielił się z nimi nadzieją, że to nie będzie konieczne.

W ostatnich tygodniach pojawiły się sygnały, że wobec możliwości fiaska negocjacji z Polską, administracja prezydenta Busha szuka alternatywnej lokalizacji dla bazy rakiet - na przykład na Litwie. Trwająca w Waszyngtonie wizyta premiera Kirkilasa zbiegła się w czasie z rozmowami, jakie w stolicy USA prowadzi w sprawie tarczy wiceminister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski. Zarówno Waszyngton jak i Wilno podkreślały, że celem wizyty szefa litewskiego rządu nie są negocjacje w sprawie rozmieszczenia elementów tarczy na Litwie.

Rozmowy mimochodem

Rzeczniczka premiera Kirkilasa mówiła, że temat tarczy może pojawić się w jego rozmowach z przedstawicielami USA, bo amerykańskie władze informują o przebiegu negocjacji z Polską i Czechami każdy kraj NATO. We wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Tom Casey zapewnił, że USA nie są zaangażowane w żadne rozmowy o alternatywnej lokalizacji tarczy rakietowej, ponieważ ich celem jest doprowadzenie do umowy z Polską.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24