Unia integruje się z Białorusią

Aktualizacja:

Wschodnie Partnerstwo - tak będzie nazywał się program współpracy Komisji Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami Unii - Ukrainy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji i Białorusi. Uroczysta inauguracja zapowiedziana jest na czerwiec 2009 roku.

Komisja Europejska 3 grudnia przedstawi propozycje zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE. To odpowiedź na zgłoszoną w maju inicjatywę Polski i Szwecji, zaakceptowaną później na szczycie w czerwcu przez szefów państw i rządów UE.

Projekt dokumentu przewiduje stopniową i daleko idącą integrację wschodnich sąsiadów z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

Decyzja dzięki wydarzeniom w Gruzji

Urzędnicy Komisji podkreślili, że zwłaszcza w świetle konfliktu w Gruzji w sierpniu tego roku, który "podniósł świadomość bezbronności wschodnich partnerów", UE musi pilnie "dokonać dodatkowych wysiłków, by pomóc partnerom w ukończeniu procesu reform i transformacji, konsolidacji państwa i wzmocnienia stabilności i bezpieczeństwa".

KE nie zamierza stworzyć żadnej dodatkowej struktury czy sekretariatu do zarządzania Partnerstwem. Realizacją projektu ma zajmować się sama KE w ramach swej polityki sąsiedzkiej. Oficjalne powołanie Wschodniego Partnerstwa ma nastąpić na szczycie w czerwcu 2009 roku z udziałem przywódców państw UE i zainteresowanych krajów: Ukrainy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji i Białorusi.

Warunek dla Białorusi

Dokument wymienia jednak warunki, jakie Komisja stawia przed Białorusią. "Poziom udziału Białorusi we Wschodnim Partnerstwie będzie zależeć od ogólnej ewolucji stosunków UE-Białoruś", co oznacza, że zaproszenie Alaksandra Łukaszenki na szczyt zostanie uzależnione od wiosennej oceny efektów decyzji UE z października tego roku o wznowieniu kontaktów z Białorusią i półrocznym zawieszeniu sankcji wizowych.

Propozycja przewiduje wzmacnianie współpracy ze wschodnimi sąsiadami zarówno w wymiarze pogłębionych stosunków dwustronnych jak i wielostronnej współpracy regionalnej. KE proponuje w projekcie utworzenie strefy wolnego handlu, zniesienie obowiązków wizowych, znaczne zwiększenie wsparcia finansowego.

Źródło: PAP