Ułatwienia dla Ukraińców już w lutym

Sikorski w Kijowie
Sikorski w Kijowie
TVN24
Sikorski w KijowieTVN24

Podpisanie umowy o małym ruchu granicznym, która ułatwiłaby tysiącom Ukraińców wjazd do Polski może nastąpić już na początku lutego - wynika z kijowskich rozmów Radosława Sikorskiego z prezydentem Wiktorem Juszczenką i szefem ukraińskiej dyplomacji. Polska chce również otworzyć na Ukrainie więcej konsulatów.

- W tej chwili zaczynają się negocjacje polsko-ukraińskie w Warszawie w sprawie umowy o małym ruchu granicznym i będą one trwały do skutku. Mamy nadzieję, że jutro skończą się one sukcesem i umowa będzie gotowa do podpisania - oświadczył Sikorski po spotkaniu z Juszczenką.

W tej chwili zaczynają się negocjacje polsko-ukraińskie w Warszawie w sprawie umowy o małym ruchu granicznym i będą one trwały do skutku. Mamy nadzieję, że jutro skończą się one sukcesem i umowa będzie gotowa do podpisania. Radosław Sikorski po spotkaniu z prezydentem Juszczenką.

Ukraińcy od kilku tygodni, od wejścia Polski do strefy Schengen, domagają się by dla mieszkańców przygranicznego 50-kilometrowego pasa wizy były bezpłatne, co ułatwiłoby im przede wszystkim drobny handel z Polską i dostęp do polskiego rynku pracy.

Radni obwodu lwowskiego uchwalili nawet apel o uznanie całego ich regionu, sięgającego 100 km dalej w głąb Ukrainy, za teren przygraniczny.

W związku z dużą liczbą Ukraińców wjeżdżających do Polski, Sikorski zapowiedział, że Warszawa rozważy otwarcie na Ukrainie nowych punktów konsularnych. Ukraińcy ze swojej strony obiecali wydzielenie we Lwowie dodatkowych pomieszczeń konsularnych, w których będą wydawane wizy przed uruchomieniem budowanej obecnie nowej siedziby polskiego konsulatu.

Sikorski o strajku celników (TVN24)
Sikorski o strajku celników (TVN24)

"Znajdziemy sposoby udrożnienia granicy"

Szefowie obu dyplomacji rozmawiali również o strajku polskich celników, który paraliżuje wspólną granicę. Zdaniem Sikorskiego nie oznacza on pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich. - Będziemy szukać sposobów, by udrożnić ruch na granicach, w szczególności w kontekście Euro 2012 - mówił minister, dodając, że problemy z przekraczaniem granicy dotyczą nie tylko Ukrainy: - Strajk celników odbywa się także na granicach Polski z Białorusią i Rosją.

Wiktor Juszczenko wyraził ze swej strony nadzieję, że sytuacja na granicy między dwoma państwami unormuje się w najbliższych dniach. Przydnet przypomniał o ustaleniach między Warszawą a Kijowem, które dotyczą wspólnych odpraw granicznych i prosił Sikorskiego o to, by osobiście kontrolował kwestię ich organizacji.

Podczas rozmów Sikorski, Ohryzko i Juszczenko podkreślili również "utrzymujące się na wysokim poziomie" strategiczne partnerstwo między obu krajami. - Potwierdzam, że Polska niezmiennie popiera euroatlantyckie aspiracje Ukrainy - powiedział Sikorski. Juszczenko ze swojej strony zadeklarował, że euroatlantycki kurs Ukrainy pozostaje niezmiennym priorytetem władz w Kijowie i podziękował za polskie poparcie w tej sprawie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24