UE ustępuje USA w sprawie wiz

 
Na razie Polacy nie mają nadziei na zniesienie wizTVN24.pl

Waszyngton i Bruksela porozumiały się co do polityki wizowej Waszyngtonu wobec państw Unii Europejskiej. Komisja Europejska ustąpiła Amerykanom.

Porozumienie zakłada, że oprócz negocjacji, które z Waszyngtonem prowadzi Bruksela w imieniu całej Unii, równolegle Amerykanie mogą rozmawiać o zniesieniu wiz z poszczególnymi krajami członkowskimi.

Do tej pory Komisja Europejska stała na stanowisku, że tylko ona ma prawo do rozmów o wizach ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak praktyka pokazała, że niektóre kraje "nowej Unii" nie podporządkowały się tym zaleceniom i prowadziły negocjacje na własną rękę.

Załatwili wizy na własną rękę

Pod koniec lutego memorandum w sprawie zniesienia wiz do USA podpisały Czechy. W ostatnią środę porozumienia w tej sprawie podpisały Łotwa i Estonia, a Słowacja ma nadzieję uczynić to w kwietniu.

Głównym warunkiem włączenia do amerykańskiego systemu bezwizowego jest mniejszy niż 10 proc. odsetek odrzuconych wniosków wizowych. Warunek ten spełnia obecnie większość nowych państw UE. W Polsce odsetek odmów wciąż przekracza 20 proc.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl