Polska popiera unijne aspiracje Ukrainy - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Mykołą Azarowem. Jednak, jak przyznał, mało prawdopodobne jest, by reżim wizowy wobec Ukrainy został zniesiony.
- Zapewniłem, że europejskie aspiracje Ukrainy są - w ocenie Polski - absolutnie uprawnione. Zapewniłem o pełnej solidarności Polski we wszystkich staraniach, jakie Ukraina uzna za stosowne do podjęcia - powiedział Tusk na wspólnej - z Azarowem - konferencji prasowej.
I dodał: - Chcemy, aby polska prezydencja była tym momentem w historii Europy i obu naszych narodów, w którym rozszerzenie Unii Europejskiej osiągnie kolejny, wyższy pułap.
Ukraina ma nadzieję, że w drugiej połowie roku, w czasie polskiej prezydencji, podpisze umowę stowarzyszeniową z UE.
Zdaniem polskich polityków, Ukraina robi postępy w dążeniu do integracji z Unią i wykazuje wyraźną wolę zawarcia umowy stowarzyszeniowej.
Tymczasem premier Rosji Władimir Putin, który był we wtorek w Kijowie, miał - zdaniem kijowskich mediów - zniechęcać Ukraińców do zacieśniania współpracy z UE i namawiać ich do odstąpienia od umowy stowarzyszeniowej z UE.
W połowie marca Putin zagroził, że jeśli powołana zostanie strefa wolnego handlu między Ukrainą a UE, zaowocuje to uszczelnieniem granicy ukraińsko-rosyjskiej.
- Niepodległa Ukraina to państwo, które podejmuje suwerenne decyzje co do swego rozwoju. Nikt nie powinien przyjeżdżać do Kijowa z dobrymi radami, gdyż Ukraińcy to dumny naród, który sam wybiera sobie przyszłość. Ta uwaga dotyczy także Polski - stwierdził premier Tusk. Ukraińscy dziennikarze ocenili, że tymi słowami szef polskiego rządu odniósł się do oświadczeń, złożonych w Kijowie dzień wcześniej przez premiera Putina.
"Możecie liczyć na naszą pomoc"
Tusk i Azarow podkreślali również bardzo dobre relacji między Polską a Ukrainą. Szef polskiego rządu podkreślił, że zarówno częstotliwość kontaktów, jak i treść spotkań polsko-ukraińskich potwierdzają, że stosunki między naszymi krajami są bardzo dobre.
- To szczególnie ważne biorąc pod uwagę nasze plany dotyczące wspólnych przedsięwzięć, ale także strategię europejską, jaką Ukraina przyjęła wiele lat temu. Możecie liczyć na naszą pomoc i solidarność we wszystkich waszych przedsięwzięciach, jeśli tylko Ukraina będzie tego oczekiwała - powiedział szef polskiego rządu.
Tusk pytany o zniesienie reżimu wizowego wobec Ukrainy, odpowiedział, że mało prawdopodobne jest, by stało się to w tym roku. Jak wyjaśnił, w UE nie ma ku temu tendencji m.in. ze względu obawy wobec migracji, spowodowanej sytuacją w Afryce Północnej.
Donald Tusk przebywa w środę z oficjalną wizytą w Kijowie, gdzie spotkał się już także z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Tematami rozmów były przygotowania do Euro 2012, europejskie aspiracje Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa energetycznego.
Źródło: tvn24.pl, PAP