Sześć nerek naraz

Aktualizacja:
 
Zespół lekarzy podczas operacjiTVN24

Amerykańscy lekarze dokonali sześciokrotnego przeszczepu nerek podczas jednej operacji. Do niecodziennego zabiegu zmusiły ich skomplikowane zależności pomiędzy grupą dawców i biorców.

Była to prawdopodobnie pierwsza taka operacja w historii. Chirurdzy ze szpitala Johns Hopkins Comprehensive Transplant Center w stanie Maryland dokonali przeszczepów u sześciu oczekujących na nie pacjentów. Każdy z nich miał swego osobistego dawcę, choć nie wszystkie dostępne narządy pasowały pod względem immunologicznym, co groziło odrzuceniem przeszczepu. Sukces operacji to zasługa zespołu pod kierunkiem profesora Roberta A. Montgomery'ego, dyrektora jednego z największych centrów transplantologicznych w Baltimore (Maryland).

Statystyki wskazują, że co 10 człowiek na świecie ma przewlekłą chorobę nerek prof. Bolesław Rutkowski

Prawie wszystkie nerki pasowały do pacjentów, a brakowało tylko jednej. Gdy znalazł się szósty dawca, trzeba było równocześnie operować dwanaście osób i przeszczepić sześć nerek. Zabieg wymagał kilku sal operacyjnych i obecności prawie stu specjalistów: anestezjologów, chirurgów, pielęgniarek, a także psychologów.

Transplantacja powiodła się i teraz wszyscy dawcy oraz pacjenci czują się dobrze. Ci ostatni mogą liczyć na to, że operacja przedłuży im życie nawet o 20 lat.

Każdy z nas ma dwie nerki - przypominające kształtem fasolki, a rozmiarem zbliżone do pięści. Nieustannie oczyszczają one krew - odfiltrowując z niej i przywracając do krwiobiegu płyny wraz z produktami przemiany materii. Jak przypomniał prof. Andrzej Więcek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nerki nie tylko oczyszczają krew ze zbędnych produktów przemiany materii, ale też regulują poziom wody i elektrolitów w organizmie oraz wydzielają erytropoetynę, regulującą wytwarzanie krwinek czerwonych.

 
Profesor Robert A. Montgomery (fot. Johns Hopkins Comprehensive Transplant Center) http://www.hopkinsmedicine.org/transplant/About/montgomery.html

- Statystyki wskazują, że co 10 człowiek na świecie ma przewlekłą chorobę nerek w różnym stopniu zaawansowania. W Polsce grupę tę ocenia się na 4,24 mln osób, a liczba ta ciągle rośnie - powiedział prof. Bolesław Rutkowski z Akademii Medycznej w Gdańsku.

Schorzenia nerek częściej dotykają mężczyzn. Aż jedna piąta panów po 50. roku życia i jedna trzecia po 70-tce ma w jakiś sposób uszkodzone nerki.

Źródło: PAP, www.hopkinsmedicine.org

Źródło zdjęcia głównego: TVN24