Szczęśliwy dzień europejskich gejów

 
Geje dostaną przywilejeAssier Barrio, sxc.hu

Europejscy geje mają się z czego cieszyć. Synod luterańskiego Kościoła Szwecji zgodził się na małżeństwa homoseksualne. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał zaś, że homoseksualiści żyjący w zarejestrowanych związkach partnerskich powinni mieć takie same przywileje emerytalne jak tradycyjne małżeństwa.

Szwedzi podjęli decyzję większością 70 proc. głosów synodu, a postanowienie wejdzie w życie 1 listopada. Prawodawstwo kościelne poszło tym samym w ślady prawodawstwa cywilnego - w Szwecji od 1 maja tego roku dopuszcza się zawieranie małżeństw przez homoseksualistów.

Zadowolenie z decyzji władz Kościoła Szwecji wyraziła główna organizacja obrony praw homoseksualistów w kraju RFSL. Jednocześnie skrytykowała indywidualne prawo pastorów do odmówienia udzielania małżeństwa homoseksualistom - wówczas Kościół powinien znaleźć innego kapłana, który nie będzie miał nic przeciwko ceremonii.

Kościół Szwecji to największa w tym kraju wspólnota religijna - należy do niego 73 proc. Szwedów. Do 2000 roku miał także status Kościoła państwowego.

Niemcy równają prawa

Z kolei sędziowie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, wydając decyzję o zarejestrowanych związkach partnerskich, skrytykowali jednocześnie uprzywilejowaną pozycję małżeństw w porównaniu do związków osób tej samej płci.

Jak stwierdzono w orzeczeniu, z punktu widzenia prawa konstytucyjnego jest bezzasadne, by skutkiem szczególnej konstytucyjnej ochrony, jaką cieszy się małżeństwo, było przyznanie mniejszych praw innym formom zalegalizowanego partnerstwa życiowego.

Emerytura niższa o 74 euro

Czwartkowe orzeczenie uchyla wcześniejszy wyrok Trybunału Federalnego, najwyższego sądu Niemiec, w sprawie urzędnika z Hamburga, który żyje w zarejestrowanym związku partnerskim.

Mężczyzna czuł się dyskryminowany przez instytucję, odpowiedzialną za emerytury i renty niemieckich urzędników (zakład emerytalny federacji i krajów związkowych - VBL), bo nie został potraktowany jako osoba żyjąca w małżeństwie, przez co będzie otrzymywał świadczenie niższe o 74 euro miesięcznie.

Z kolei w przypadku jego śmierci, partner nie miałby praw do renty po zmarłym. Według Trybunału w Karlsruhe taka decyzja VBL godzi w podstawowe prawo do niedyskryminacji.

Początek lawiny

Według dziennika "Sueddeutsche Zeitung" czwartkowy wyrok może mieć prawne konsekwencje także w innych dziedzinach, np. prawie podatkowym. - Orzeczenie Trybunału może stanowić ostateczny impuls do tego, by wspólne opodatkowanie małżonków przekształcić we wspólne opodatkowanie rodzin - ocenia komentator dziennika.

Równouprawnienia homoseksualnych związków partnerskich w prawie podatkowym zażądał już polityk Zielonych Volker Beck, oceniający wyrok Trybunału jako "przełom".

"Porażka ideologów chadecji"

Jak oświadczył, "gwarantowana w konstytucji ochrona małżeństwa i rodziny nie może stanowić dłużej pretekstu do dyskryminacji gejów i lesbijek". - Wyrok Trybunału to wyraźna porażka konserwatywnych ideologów chadecji - dodał Beck, zdeklarowany homoseksualista.

Także odchodząca minister sprawiedliwości Brigitte Zypries (SPD) zażądała przyznania dalszych praw związkom homoseksualnym. - Wyrok Trybunału wskazuje drogę do pełnego równouprawnienia małżeństw i związków partnerskich. CDU i CSU muszą porzucić opór w tej sprawie"- oświadczyła Zypries w Berlinie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Assier Barrio, sxc.hu