- Sytuacja w elektrowni Fukushima I jest nadal poważna, ale w ciągu ostatniej doby doszło do pozytywnych zmian - podsumował kolejny dzień walki z awarią przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W elektrowni udało się przywrócić zasilanie do reaktorów 5 i 6 co pozwoliło ustabilizować w nich sytuację. Prąd udało się też zapewnić w reaktorach 1 i 2. W najpoważniej uszkodzonych reaktorach 3 i 4 ciągle trwa akcja awaryjnego chłodzenia.
17:30 Sytuacja w elektrowni Fukushima I jest nadal bardzo poważna, ale w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do pozytywnych zmian - oświadczył przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Oficjel przyznał, że na terenach przyległych do uszkodzonej elektrowni, wykryto napromieniowanie warzywa.
17:00 Tokyo Electric Power Company (TEPCO), właściciel i operator elektrowni, poinformował, że przywracanie zasilania w najbardziej uszkodzonych reaktorach nr 3 i 4 może potrwać jeszcze kilka dni. Energię dostarczono natomiast do reaktorów numer 1 i 2. Teraz będą prowadzone próby ponownego uruchomienia głównych systemów chłodzenia.
13:30 Dzięki przywróceniu częściowego zasilania w elektrowni, udało się ustabilizować reaktory 5 i 6 - podały japońskie władze. Zaczęły też częściowo działać systemy chłodzenia w budynku reaktora nr 2. "Tony" morskiej wody mają być pompowane do basenu z zużytymi prętami paliwowymi.
13:00 Japońska policja poinformowała, że liczba ofiar tylko w prefekturze Miyagi najprawdopodobniej wyniesie 15 tysięcy. Dotychczasowa liczba potwierdzonych ofiar kataklizmu wynosi 8277 osób, około 13 tysięcy jest nadal uznanych za zaginione.
10:00 Japoński rząd oznajmił, że uszkodzona elektrownia Fukushima I zostanie wycofana z użycia i nie będzie odbudowywana.
09:16 80-letnia kobieta i 16-latek zostali znalezieni w niedzielę pod gruzami japońskiego miasta Ishinomaki - donosi telewizja NHK. Uratowana dwójka odpowiedziała na wołania ekip ratowniczych. Ocaleni byli bardzo osłabieni, lecz przytomni. W sobotę agencja Kyodo donosiła o uratowaniu mężczyzny po 8 dniach od kataklizmu, ale wszystko okazało się wielką pomyłką. Okazało się, że już po kataklizmie wrócił on żeby obejrzeć, co zostało z jego domu i... usnął.
07:22 Japońskie Siły Samoobrony zrzuciły ok. 80 ton wody do basenu ze zużytymi prętami paliwowymi reaktora nr 3. Akcja zakończyła się ok. godz. 9.30 (1.30 czasu polskiego) - poinformowało japońskie ministerstwo obrony. W nocy z soboty na niedzielę tokijska straż pożarna przez 13 godzin wprowadziła ponad 2 tysiące ton wody do basenu ze zużytymi prętami reaktora nr 3. Pręty paliwowe stosowane w tym reaktorze są szczególnie niebezpieczne, bo zawierają pluton. W niedzielę rano zaobserwowano wzrost ciśnienia w tym reaktorze, co wskazywałoby, że dotychczasowe starania nie przyniosły efektu - podał przedstawiciel japońskiej agencji bezpieczeństwa atomowego Hidehiko Nishiyama. Agencja powiadomiła, że nie zamierza poszerzać strefy ewakuacyjnej wokół Fukushimy.
Uwolnią radioaktywną parę
Operator elektrowni Fukushima I TEPCO zamierza (ze względu na wzrost ciśnienia w reaktorze nr 3) uwolnić pewną ilość radioaktywnej pary, co znaczy, że znowu wzrośnie poziom promieniowania wokół uszkodzonej siłowni. Może to też spowolnić prace nad wznowieniem zasilania i funkcjonowania systemów chłodzenia w tym bloku energetycznym.
TEPCO poinformowała, że przegrzewające się baseny z prętami reaktorów nr 5 i 6 udało się schłodzić do temperatury odpowiednio 37,1 i 41 st. C.
Tymczasem udało się uruchomić system chłodzenia w reaktorze nr 6 po doprowadzeniu do niego zasilania. TEPCO ma nadzieję, że już w niedzielę to samo uda się zrobić w blokach nr 1 i 2, co pozwoliłoby na ponowne uruchomienie w nich chłodzenia.
Rząd Japonii poinformował w niedzielę, że w Tokio i jego okolicach wykryto radioaktywny jod, jednak nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia.
PIĄTEK (18 marca) CZWARTEK (17 marca) ŚRODA (16 marca), WTOREK (15 marca), PONIEDZIAŁEK (14 marca), NIEDZIELA (13 marca), SOBOTA (12 marca), PIĄTEK (11 marca) AMATORSKIE NAGRANIA Z TRZĘSIENIA ZIEMI JAK BUDUJĄ JAPOŃCZYCY – TECHNOLOGIE NA WSTRZĄSY TRZĘSIENIA ZIEMI – CZYTAJ WIĘCEJ
Źródło: Kyodo, PAP, Reuters, nikkei.com