START - Obama ma "dobre przeczucia"

Aktualizacja:
 
Start amerykańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej - Minuteman IIIUS Air Force

Barack Obama ma "dobre przeczucia" co do tego, że nowy Senat ratyfikuje układ START, który jest oczkiem w głowie prezydenta. Obama publicznie nawołuje do światowego rozbrojenia nuklearnego, a wynegocjowanie układu z Rosją jest dotychczas jedynym realnym osiągnięciem w tej dziedzinie.

Porozumienie napotyka na zacięty opór części republikańskich senatorów, którzy twierdzą, że układ odbierze Stanom Zjednoczonym możliwość do budowy skutecznej obrony przeciwrakietowej przeciw takim państwom jak Iran czy Korea Północna.

Trudne zdanie

Amerykańska Konstytucja wymaga ratyfikacji umów międzynarodowych większością 2/3 głosów w Senacie. Demokraci muszą więc zdobyć poparcie licznej grupy senatorów republikańskich, ponieważ bez ich pomocy do zatwierdzenia traktatu nie dojdzie.

Po ostatnich wyborach republikanie zdobyli kilka miejsc w Senacie, dodatkowo utrudniając zadanie stojące przed administracją Obamy. Prezydent ma jednak nadzieję, że układ uda się ratyfikować w tym roku. - Mam nadzieję, że w końcu uda się to załatwić, biorąc pod uwagę, że to dobre porozumienie - stwierdził Obama.

Biały Dom utrzymuje, że ratyfikacja jest kluczowa dla bezpieczeństwa kraju. Gdyby nie udało się tego dokonać, mogą ucierpieć stosunki z Rosją, w których Obama dokonał - jak twierdzi jego administracja - wielkiego " pozimnowojennego resetu".

Kreml też ma nadzieję, że Senat jednak zatwierdzi START, co publicznie wyraził w październiku w specjalnym oświadczeniu.

Czyszczenie silosów

Wynegocjowany na początku 2010 roku i podpisany z wielką pompą na kwietniowym szczycie NATO w Pradze, START ma zastąpić poprzednią umowę o identycznej nazwie, która wygasła pod koniec 2009 roku. Na mocy nowego układu START, Rosja i USA zredukują ilość gotowych do użycia głowic nuklearnych do poziomu 1550 sztuk przypadających na każde państwo. To o około 74 procent mniej, niż przewidywał pierwszy układ START z 1991 roku.

Źródło: Defense News

Źródło zdjęcia głównego: US Air Force