Premierzy Serbii i Kosowa, Ivica Daczić i Hashim Thaci, zgodzili się kontynuować dialog w sprawie normalizacji stosunków Belgradu i Prisztiny - podała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Daczić i Thaci spotkali się pod egidą UE w Brukseli.
Ashton spotkała się w piątek najpierw osobno z każdym z premierów, a następnie wspólnie, aby reaktywować negocjacje.
- Zgodziliśmy się kontynuować dialog w kwestii normalizacji stosunków między obu stronami i zobowiązaliśmy do współpracy - poinformowała Ashton w oświadczeniu po rozmowach.
Według niej Serbia i Kosowo zgodziły się zorganizować wkrótce kolejne spotkanie pod auspicjami UE.
- Jestem głęboko przekonana, że dialog będzie w interesie obu stron. Jego celem jest poprawa życia ludzi i pomoc w rozwiązywaniu problemów, a następnie do zbliżenia Serbii i Kosowa do Unii Europejskiej - głosi oświadczenie pani Ashton. Premier Thaci przyjechał do Brukseli po otrzymaniu mandatu kosowskiego parlamentu do podjęcia rozmów z Serbią o normalizacji stosunków, ale z zastrzeżeniem, że muszą one respektować "suwerenność Kosowa, jego terytorialną integralność i konstytucję".
Dialog rozpoczęty Oczekuje się, że serbski parlament w najbliższych dniach uchwali podobny dokument wspierający stanowisko premiera Daczicia.
Serbia i Kosowo w zeszłym roku dzięki mediacji UE zapoczątkowały dialog, w którym poruszane są kwestie praktyczne z zakresu oświaty, sprawiedliwości i mobilności obywateli obu krajów. Kontakty te zamarły po osiągnięciu przez obie strony porozumienie w sprawie ułatwienia udziału byłej serbskiej prowincji w forach regionalnych, uznawanej za kluczowy punkt dla europejskich aspiracji Belgradu.
Rozpoczęty w marcu 2011 roku dialog pod kierownictwem UE został przerwany przed majowymi wyborami parlamentarnymi w Serbii. W ich wyniku wyłoniony został rząd socjalistów i nacjonalistów z Serbskiej Partii Postępowej (SNS), co uznano w stolicach europejskich za zagrożenie dla procesu zbliżenia Serbii z UE.
Serbia kandydatem
Serbia otrzymała w marcu status oficjalnego kandydata do UE, jednak warunkiem rozpoczęcia negocjacji jest poprawa relacji z Kosowem, które jednostronnie ogłosiło niepodległość w lutym 2008 r., czego Serbia nigdy nie zaakceptowała. Taki sam warunek Bruksela postawiła Prisztinie. Przed tygodniem Daczić oświadczył, że stanowisko Komisji Europejskiej, która zakłada, iż normalizacja stosunków "zawiera także pojęcie integralności terytorialnej Kosowa", zagraża dialogowi Belgradu i Prisztiny. Można bowiem przypuszczać - jak ocenił - że "chodzi o bardziej elastyczną alternatywę uznania niepodległości Kosowa". Natomiast prezydent Serbii Tomislav Nikolić oświadczył, że jego kraj nigdy nie zaakceptuje niepodległości Kosowa. Zadeklarował, że Serbia woli nie wejść do Unii Europejskiej niż zrzec się "kawałka swojej ziemi".
Niepodległość Kosowa uznało dotychczas ok. 90 krajów, w 22 z 27 krajów unijnych
Autor: abs\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dragan Žebeljan, Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Robert D. Ward/defense.gov