Spór o finansowanie wojny w Iraku


Izba Reprezentantów USA po raz pierwszy w historii nie przyznała rządowi funduszy na prowadzenie działań militarnych. Ustawa o dalszym finansowaniu wojny w Iraku i Afganistanie utknęła w Kongresie wskutek sporów między Demokratami a Republikanami.

Izba Reprezentantów odrzuciła w czwartek wieczorem ustawę, która miała przyznać rządowi 162,5 miliarda dolarów na dalsze operacje wojenne. Przeciwko ustawie głosowali tradycyjnie Demokraci, ale ich głosy nie wystarczyłyby do zablokowania projektu. Efekt ten został osiągnięty przez brak poparcia aż 132 przedstawicieli Partii Republikańskiej, którzy wstrzymali się od głosu w proteście przeciwko dołączeniu do niej dodatkowych zapisów o krajowych wydatkach nie związanych z wojną.

Tym samym pozostali obojętni na prośbę Busha, by jak najszybciej uchwalić wojenny budżet. Odrzucenie ustawy opóźni proces finansowania operacji wojskowych, chociaż oczekuje się, że Senat ustawę przegłosuje.

Chcą opuścić Irak?

Emocje może budzić natomiast inna uchwała Izby Reprezentantów. Izba uchwaliła dokument nakazujący rozpoczęcie wycofywania wojsk z Iraku w ciągu miesiąca, tak aby żołnierze mogli opuścić ten kraj do końca przyszłego roku.

Decyzja ta ma jednak tylko znaczenie symboliczne. Wiadomo, że najbliższych dniach zostanie zawetowana przez Busha.

Źródło: PAP, lex.pl