Rosja ustępuje Białorusi w sporze naftowym. Po dzisiejszych rozmowach prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z Aleksandrem Łukaszenką, Rosja gotowa jest znieść cła eksportowe na ropę naftową dla Białorusi od 1 stycznia 2011 roku. W zamian Mińsk ma ratyfikować dokumenty dotyczące utworzenia Unii Celnej i Wspólnego Obszaru Gospodarczego.
Przywódca Białorusi Alaksander Łukaszenka przyjechał w czwartek do Moskwy na szczyty Unii Celnej, Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES), Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) i Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).
Minister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina podała, że cła eksportowe na produkty naftowe wytwarzane z rosyjskiej ropy na Białorusi będą pobierane na zewnętrznych granicach Wspólnego Obszaru Gospodarczego i przekazywane do budżetu Rosji. Według Nabiullinej, na porozumieniu tym Białoruś zyska 3,912 mld dolarów.
Łukaszenka ze swej strony zapewnił, że jego kraj na pewno ratyfikuje wszystkie dokumenty Unii Celnej przed 1 stycznia 2011 roku.
Konflikt o ropę
Rosja dostarcza na Białoruś około 22,5 mln ton ropy rocznie. O cła eksportowe na produkty naftowe dwa kraje toczą spory od ponad 10 lat.
Na początku roku mimo zabiegów Białorusi Rosja podniosła cło na sprzedawaną jej ropę z 35 proc. normalnej stawki do 100 procent. Tę pełną stawkę Białoruś płaciła za ponad 15 mln ton ropy, a 6,3 mln ton otrzymywała bez cła - jako kontyngent na swoje potrzeby wewnętrzne. Rosja wprowadziła cła, ponieważ białoruskie rafinerie kupując ropę po cenach wewnątrzrosyjskich, niższych od eksportowych, przerabiały ją i sprzedawały produkty naftowe do Europy. Cła eksportowe zasilały budżet Białorusi.
Pod koniec października rosyjski wiceminister finansów Siergiej Szatałow ogłosił, że Rosja zgadza się odstąpić od obłożenia cłem ropy dla Mińska, ale w zamian chce otrzymywać wszystkie cła, jakie Białoruś będzie pobierać przy eksporcie produktów naftowych. Wówczas Uładzimir Siemaszka ocenił ten wariant jako "skrajny i najgorszy dla Białorusi".
Białoruś argumentowała wcześniej, że cła eksportowe na ropę nie powinny obowiązywać między krajami należącymi do Unii Celnej. Unię Celną i Wspólny Obszar Gospodarczy Rosja i Białoruś tworzą razem z Kazachstanem. Unia powstała 1 lipca 2010 roku. Wspólny Obszar Gospodarczy ma być utworzony od 1 stycznia 2011 roku. Obie struktury są otwarte dla innych państw.
Źródło: PAP, lex.pl