SMS pomoże walczyć z AIDS


Rosnąca popularność telefonów komórkowych w RPA ma pozwolić na skuteczniejszą walkę z największym zagrożeniem zdrowotnym w RPA - z AIDS. Pomysł jest banalny. W ramach projektu każdego miesiąca wysyłanych będzie milion SMS-ów zachęcających do przebadania się i podjęcia leczenia.

Każdego roku choroba ta zabija w Republice Południowej Afryki 350 tys. ludzi. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, 6 milionów żyjących tam ludzi zarażonych jest wirusem HIV.

Obiecujące początki

Test na obecność wirusa HIV jest szeroko dostępny, jednak tylko 5 proc. go wykonało. Większość ludzi robi test dopiero wtedy, gdy już ma umrzeć. Zinny Thabethe

W ramach projektu Masiluleke, finansowanego m.in. przez Nokię, Siemensa oraz organizacje walczące z HIV, a także Towarzystwo National Geographic, będą wysyłane SMS-y o następującej treści: "Martwisz się, że możesz mieć HIV i chcesz porozmawiać z konsultantem o badaniu? Zadzwoń do linii pomocowej dotyczącej AIDS 0800012322". Badania pilotażowe pokazały, że po ich wysłaniu o prawie 400 proc. zwiększyła się liczba telefonów pod wskazany numer.

- Myślę, że to jedna z największych w historii akcji wykorzystania telefonów komórkowych dla przekazywania informacji zdrowotnych - powiedział Gustav Praekelt, jeden z pomysłodawców projektu. Według Zinny Thabethe biorącej udział w akcji, test na obecność wirusa HIV jest szeroko dostępny, jednak tylko 5 proc. osób go wykonało. - Większość ludzi robi test dopiero wtedy, gdy już ma umrzeć - zaznacza.

Szansa na sukces

Projekt Masiluleke ma zmienić te smutne statystyki. Są na to duże szanse zważywszy, że w RPA na 49 milionów mieszkańców przypadają 43 miliony zestawów telefonii komórkowej.

Co więcej, wiadomości wysyłane są w lokalnych językach, co ma dodatkowo zwiększyć odzew.

- To wielka szansa na wprowadzenie społecznej zmiany, bo możemy wysyłać wiadomości do części ludności, która nigdy nie otrzymywała podobnych (dotyczących zdrowia - red.) informacji - optymistycznie patrzy w przyszłość Praekelt.

Pełną parą akcja wystartuje 1 grudnia.

Źródło: Reuters