Chiny do Igrzysk Olimpijskich przygotowują także wojsko, które w Pekinie przeszło specjalną musztrę na wypadek ataku bronią chemiczną, biologiczną i nuklearną. Dla cywilów władze wydadzą zaś specjalny antyterrorystyczny podręcznik.
Antyterrostyczne ćwiczenia mają pokazać, że Chiny są zdolne do zagwarantowania bezpieczeństwa turystom i sportowcom podczas igrzysk.
Przestrzeń powietrzna nad Pekinem i innymi miastami, w których będą trwały olimpijskie zawody, zostanie zamknięta. Armia i siły powietrzne mają stacjonować przede wszystkim w okolicach stolicy. W stan gotowości postawiono też rakiety ziemia-powietrze oraz uformowano stutysięczną grupę antyterrorystyczną.
Podręcznik antyterrorystyczny...
Specjalna książka, którą mają zamiar wydać chińskie władze, ma informować Chińczyków o możliwych zagrożeniach i o tym, jak na nie reagować. "Gdy zauważycie coś podejrzanego, posłuchajcie, powąchajcie, ale nie dotykajcie tego" - można przeczytać w podręczniku.
Tekst opisuje 39 różnych potencjalnych zagrożeń terrorystycznych, wymieniając eksplozje, podpalenia, strzelaniny, porwania oraz ataki z wykorzystaniem broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej.
... i kodeks kibica
W ostatnich dniach głośno było również o wprowadzanym przez chińskie władze kodeksie kibica, który oprócz wszelkiego rodzaju broni, zapalniczek, parasoli itp. zabrania na imprezy wnosić flagi państw nieuczestniczących w igrzyskach oraz "jakichkolwiek flag, haseł, plakatów czy broszur".
Władze podkreślają, że głównym problemem bezpieczeństwa są wewnętrzne zagrożenia - od ujgurskich bojowników walczących o niepodległość regionu Sinkiangu (Xinjiang) na północnym-zachodzie kraju po grupy działające na rzecz niepodległości Tybetu.
Źródło: APTN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: APTN/ fot: PAP/EPA