Sikorski: postęp w sprawie tarczy

Aktualizacja:

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w środę dziennikarzy, że "z wielkim zadowoleniem" przyjął zaproszenie do Waszyngtonu na rozmowy 1 lutego z sekretarz Stanu USA Condoleezzą Rice, m.in. o tarczy antyrakietowej.

Sikorski spotkał się w środę z asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich, amb. Danielem Friedem. Po spotkaniu szef polskiej dyplomacji poinformował też, że w przyszłym tygodniu wybiera się do Rosji, gdzie ma rozmawiać m.in. o tarczy antyrakietowej.

W środę agencja Interfax-Ukraina podała, że 21 stycznia spotkają się w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Polski: Siergiej Ławrow i Radosław Sikorski. Mają rozmawiać m.in. na temat przygotowania wizyty w Moskwie premiera Donalda Tuska. Według źródła w rosyjskim MSZ, na które powołuje się agencja, ministrowie omówią też kwestie ewentualnego rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terenie Polski.

Szef MSZ zapewnił, że rozmowy były prowadzone w "doskonałej, sojuszniczej" atmosferze.

Odnotowuję postęp w naszych rozmowach na temat tarczy antyrakietowej. Radosław Sikorski o rozmowach na temat tarczy antyrakietowej

Sikorski poprosił polskie media, aby w "okresie, w którym rozmowy o tarczy wchodzą w poważną i delikatną fazę, zachowały większą wstrzemięźliwość w komentarzach". Jak dodał, wstrzemięźliwości w wypowiedziach można się też spodziewać po przedstawicielach polskiego rządu.

- To są bardzo poważne negocjacje, z poważnym sojusznikiem, o poważnej sprawie i nie może być tutaj miejsca na nadinterpretowanie tego co zaszło - powiedział szef MSZ.

Zapewnił też, że Polska do sprawy tarczy - tak jak do wszystkich relacji sojuszniczych - "podchodzi z chęcią osiągnięcia porozumienia i podniesienia bezpieczeństwa, zarówno NATO, jak i w pierwszej kolejności Polski".

USA zadowolone z Polski

Fried podkreślił, że rozmowa z Sikorskim była bardzo dobra i konstruktywna. Wyraził wdzięczność Polsce za nasze zaangażowanie w Iraku i Afganistanie. Jego zdaniem, polscy żołnierze wykonują w tych misjach "dobrą robotę". Były ambasador USA w Polsce powiedział też, że Stany Zjednoczone wyrażają szacunek dla decyzji Polski o zakończeniu naszej obecności w Iraku. Wyraził nadzieję, że współpraca naszych krajów będzie się rozwijała bardzo dobrze również w przyszłości.

Tarcza przeciwrakietowa ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych. Amerykanie chcą w Czechach wybudować wchodzący w skład tarczy radar, a w Polsce rozmieścić bazę 10 rakiet przechwytujących. Budowie systemu antyrakietowego w Europie Środkowej ostro sprzeciwia się Rosja.

Źródło: PAP, tvn24.pl