Sikorski: Polska zablokowała przyjęcie wniosków na szczyt UE


- Polska zablokowała przyjęcie projektu wniosków na grudniowy szczyt szefów państw i rządów UE, które dotyczą wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski razem z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem uczestniczył we wspólnym posiedzeniu szefów dyplomacji UE i ministrów obrony, na którym przygotowywali oni agendę i konkluzje dla szefów państw i rządów na grudniową Radę Europejską. Będzie ona poświęcona kwestiom bezpieczeństwa i obrony. - Polska nie była w stanie zgodzić się na wszystkie zapisy. W trosce o bezpieczny rozwój naszego przemysłu obronnego zablokowaliśmy przyjęcie konkluzji dotyczących wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony - powiedział Sikorski. - Mamy nadzieję, że państwa członkowskie zgodzą się na takie zapisy, które spowodują, że nasz polski budżet obronny, który jest jednym z największych w UE, w szczególności jednym z największych budżetów na zakupy, będzie mógł także służyć modernizacji naszego polskiego przemysłu zbrojeniowego - dodał szef dyplomacji.

Jeden zapis

Minister Siemoniak powiedział, że Polsce zależało na jednym punkcie w projekcie wniosków na szczyt, chroniącym polski przemysł zbrojeniowy, ale "nie doszło do porozumienia" w tej sprawie. Od kilkunastu dni polscy dyplomaci zabiegali o przeforsowanie propozycji zapisu, której istotą było to, by nie tylko państwa o rozwiniętych sektorach zbrojeniowych, ale też takie jak Polska "miały możliwość, aby ich przemysły, ich firmy mogły dołączyć do konsolidowanego europejskiego przemysłu obronnego" - tłumaczył Siemoniak. Dodał, że w tej sprawie jest napięcie między krajami małymi a dużymi, gdyż te ostatnie mają bardzo rozbudowane przemysły obronne "i nie widzą wielkiej potrzeby dzielenia się z innymi". W najbliższym czasie nad nowymi zapisami w tej sprawie pracować będą ambasadorowie krajów UE. Według Siemoniaka, Polska planuje w ciągu najbliższych 10 lat wydać bardzo znaczące kwoty na zakupy uzbrojenia i chciałaby, aby nasz przemysł też na tym korzystał. Polsce zależało też na "zrównoważonym" charakterze konsolidacji europejskiego przemysłu zbrojeniowego, by polskie firmy z tej branży nie upadły. - Jeżeli będą wygrywały przetargi europejskie firmy, np. EADS, to oczekujemy, że powstanie zakład w Polsce i że my (...) też dostaniemy jakiś 1-2 proc. udziału, jakiś głos w tym dużym EADS-ie. Obawiamy się, że w innym wypadku grozi naszemu przemysłowi to, że będzie wykupiony lub upadnie - powiedział szef MON. Jednak zdaniem niektórych krajów, Polska może dążyć do subsydiowania polskiego przemysłu zbrojeniowego. - Wręcz przeciwnie, (...) chcemy wydać pieniądze, a nie dostać pieniądze, ale skoro chcemy te pieniądze wydać, mamy prawo stawiać pewne warunki - zapewnił Siemoniak.

"Propozycja w unijnym duchu"

Poparcie dla polskiej propozycji wyrazili Rumuni i Bułgarzy. - Natomiast wiemy, że wiele państw większych nie protestowało przeciwko naszemu zapisowi - powiedział Siemoniak. - Nam się wydaje, że ta propozycja jest głęboko w unijnym duchu, że Unia jest dla wszystkich, że wszyscy mogą się włączać i że europejski przemysł się powinien rozwijać w sposób zrównoważony - podkreślił Siemoniak.

Polityka obrony UE

Wzmocnienie współpracy dotyczącej sektora obronności jest jednym z pomysłów na rozwijanie skutecznej wspólnej polityki zagranicznej i obrony UE. Obecnie problemem jest m.in. duża fragmentacja przemysłu obronnego w Europie. Skutkuje to np. tym, że poszczególne europejskie firmy produkują podobny sprzęt, konkurując ze sobą nawzajem. W lipcu Komisja Europejska przedstawiła propozycje poprawy konkurencyjność przemysłu obronnego w Europie, które mają być przyczynkiem do dyskusji przywódców państw UE na grudniowym szczycie. KE proponuje m.in. wspieranie rozwoju technologii, które mogą mieć zastosowanie zarówno cywilne jak i wojskowe.

Autor: /jk / Źródło: PAP