Setki gejów wyszły w niedzielę z mszy świętej w Holandii w proteście przeciwko rzymskokatolickiej praktyce, która odmawia przyjmowania Eucharystii praktykującym homoseksualistom.
Spór wybuchł na początku lutego, gdy ksiądz z pobliskiego miasta Reusel odmówił udzielenia Komunii Świętej homoseksualiście. To spowodowało oburzenie lokalnej społeczności.
Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim. Kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego
Jak donosi BBC, kościół pod wezwaniem św. Jana w 's-Hertogenbosch był po tych wydarzeniach przygotowany na protest środowisk homoseksualnych i dlatego zdecydował nie udzielać Eucharystii. Wtedy kilkaset osób, ubranych w różowe peruki i różowe stroje wyszło z kościoła krzycząc i śpiewając.
Jeden z uczestników kontrowersyjnego protestu powiedział, że domaga się jedynie równego traktowania. Jeśli jest uznawany za grzesznika i z tego powodu odmawia mu się komunii - stwierdził - to ksiądz powinien odmówić komunii również wszystkim innym grzesznikom.
Kościół, Eucharystia, homoseksualizm
Według Kościoła katolickiego akty homoseksualne są grzechem ciężkim. Osoby przyznające się do homoseksualizmu, nie powinny przystępować do sakramentu Eucharystii.
Na początku lutego emerytowany biskup Simone Statizzi przypomniał portalowi Pontifex Roma: Otwarty homoseksualizm to grzech, który uniemożliwia przyjęcie Komunii Świętej.
Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy świętej ani przyjmować Komunii świętej, chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się. W takim jednak wypadku ma pamiętać o tym, że jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej. Kanon 916 Kodeksu Prawa Kanonicznego
Źródło: BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu