Nicolas Sarkozy pogrzebał mitycznego "polskiego hydraulika", komentuje wizytę francuskiego prezydenta w Polske "Le Figaro". Niemiecki "FAZ" pisze o przełamaniu lodów między Paryżem a Warszawą.
Otwierając francuskie rynki pracy dla Polaków i obywateli innych siedmiu krajów Europy środkowoschodniej, Sarkozy "pogrzebał prawdziwie francuską fobię wobec polskiego hydraulika", pisze dziennik.
"Le Figaro" przypomina, że przed taką decyzją powstrzymywało dotąd Paryż widmo napływu taniej siły roboczej z nowych państw Unii, uosabiane właśnie przez owego mitycznego rzemieślnika.
Przełom po latach napięć
Gazeta pisze również o przełomie w relacjach polsko-francuskich "po latach napięć
Sarkozy pogrzebał prawdziwie francuską fobię wobec polskiego hydraulika Le Figaro
Polska woli Wschód od Śródziemnomorza
"Le Figaro" zauważa jednak, że wizyta ujawniła rozbieżności między Polską a Francją, dotyczące zwłaszcza francuskiego projektu Unii dla Śródziemnomorza: - Prezydentowi Sarkozy'emu nie udało się pozyskać pełnego poparcia dla tego projektu, gdyż dla polskich władz nadal priorytetem są stosunki ze wschodnią Europą, zwłaszcza z Ukrainą.
Dziennik zwraca uwagę, że podczas gdy Francja uważa Śródziemnomorze za swój priorytet, "Polska, popierana w tym przez Szwecję, zażądała od UE wzmocnienia więzi z sąsiadami wschodnimi: Ukrainą i Gruzją" . Zdaniem "Le Figaro" potwierdza to fakt, że "Polska nigdy nie podpisała się pod śródziemnomorską orientacją wspieraną przez niektórych Europejczyków".
Paryż - Warszawa kontra Berlin?
- Narodowokonserwatywni publicyści w Polsce snują marzenia o specjalnym sojuszu Warszawa-Paryż kosztem nielubianych Niemiec i Rosji - komentuje z kolei wizytę Sarkozy'ego w Warszawie niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Gazeta przypomina, że w minionych latach w Polsce często źle przyjmowano wypowiedzi francuskich polityków: w 2003 roku były prezydent Jacques Chirac popsuł atmosferę każąc Polsce "zamknąć się", zamiast popierać amerykańskie plany interwencji w Iraku.
Źle odbierano w Warszawie także zbliżenie Francji z Niemcami i Rosją oraz
Miejsce w panteonie przyjaciół Polski zyskał obietnicą, że od 1 lipca Francja otworzy swój rynek pracy dla Polaków "FAZ"
Sarkozy w panteonie przyjaciół Polski
Dziennik dodaje, że Sarkozy od miesięcy starał się odbudować mosty pomiędzy Polską a Francją, m.in. pośrednicząc w zawarciu kompromisu w sprawie Traktatu Lizbońskiego, a dzięki obietnicy zniesienia ograniczeń rynku pracy zyskał "miejsce w panteonie przyjaciół Polski".
- Gdy zaś poinformował o swej przychylności wobec wizji Wschodniego Partnerstwa przedstawianej przez premiera Donalda Tuska - w zamian za poparcie projektu Unii dla Śródziemnomorza - lody zostały przełamane - podsumowuje niemiecki dziennik.
Źródło: PAP, tvn24.pl