Hiszpański rząd podjął uchwałę, którą przyznaje prawo do obywatelstwa tego kraju 4302 potomkom Żydów sefardyjskich, wygnanych z Hiszpanii w 1492 roku.
Hiszpańska Rada Ministrów ogłosiła w piątek, że uznaje przynależność do narodu hiszpańskiego 4302 potomkom Żydów wygnanych w 1492 roku z Półwyspu Iberyjskiego edyktem królów katolickich.
Na podstawie ustawy, która weszła w życie 1 października, będą oni mogli ubiegać się o obywatelstwo hiszpańskie. Warunkiem jego uzyskania będzie wykazanie się znajomością języka i kultury hiszpańskiej oraz związków z Hiszpanią.
Większość w Wenezueli, Turcji i Maroko
Jak wyjaśnia rząd hiszpański, nie musi to być znajomość współczesnego hiszpańskiego. Wystarczy znajomość mówionej jego odmiany z XV wieku, zwanej ladino. Niektóre żydowskie rodziny o hiszpańskich korzeniach posługują się nim bowiem we własnym gronie jeszcze dziś, pół tysiąca lat po wygnaniu.
Większość Sefardyjczyków - Żydów, którzy pochodzą z Półwyspu Iberyjskiego - zamieszkuje obecnie Wenezuelę, Turcję i Maroko.
Federacja Gmin Żydowskich Hiszpanii ogłosiła niezwłocznie komunikat, w którym dziękuje hiszpańskiemu rządowi za decyzję, która "odpowiada pragnieniu wielu potomków Żydów wygnanych w 1492 roku, aby odnowić więzy z Hiszpanią".
Autor: dln / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Domena publiczna