Rozszerzać UE, mimo kryzysu


Przywódcy państw Unii Europejskiej zgadzają się, co do istnienia finansowego kryzysu. Ale dla przewodniczących wspólnocie Czechów kryzys nie jest powodem, by spowalniać lub zawieszać jej rozszerzenie.

Takie oświadczenie padło z ust czeskiego wicepremiera Alexandra Vondry na zorganizowanej w Pradze konferencji, która dokonała oceny skutków ostatnich rozszerzeń UE. Jego zdaniem, to właśnie przyjęcie do Unii nowych państw członkowskich i zwiększenie wolnego rynku mogłoby przyspieszyć gospodarcze odrodzenie.

Chorwacja w Unii na czas

- Nie ma żadnych powodów dla spowalniania rozszerzenia, i to również ze względu na kryzys. Może być raczej odwrotnie, ponieważ powiększenie wolnego rynku jest warunkiem odbicia się gospodarki od dna - powiedział czeski wicepremier.

Wyraził jednocześnie nadzieję na rychłe rozwiązanie sporu o granicę morską, jaki prowadzą obecnie Słowenia i Chorwacja, czego skutkiem jest faktyczne zablokowanie rozmów akcesyjnych z tym ostatnim państwem. - Chorwacja będzie mieć swą przyszłość w UE i nie dojdzie do istotnych opóźnień - zadeklarował Vondra.

Źródło: PAP