Rozkleić malarię

Aktualizacja:
Co roku malaria zabija około dwa miliony ludzi
Co roku malaria zabija około dwa miliony ludzi
TVN24
Co roku malaria zabija około dwa miliony ludziTVN24

Przełom w walce z malarią zapowiadają australijscy naukowcy. Właśnie poinformowali, że znaleźli sposób, który może powstrzymać rozwój tej śmiertelnej choroby dziesiątkującą ludność wielu krajów.

Pasożyt malarii produkuje klejopodobną substancję, która powoduje, że zainfekowane komórki stają się "kleiste" i nie mogą być wypłukane z ciała. Produkcja "kleju" rozpoczyna się, gdy dochodzi do zainfekowania czerwonych krwinek, powodując przyklejanie się ich do ścian naczyń krwionośnych.

Rozklejenie

Badacze z Australii zdołali pozbawić pasożyta powodującego malarię - protein, odpowiedzialnych za kleistość, dzięki czemu system immunologiczny jest w stanie zwalczyć chorobę. - Gdy blokujemy zdolność do przyklejania się, w efekcie blokujemy zdolność pasożyta do powodowania choroby - powiedział profesor Alan Cowman, członek zespołu badawczego z Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research w Australii.

Leku jeszcze brak

Korzystając z testów genetycznych, Australijscy naukowcy zidentyfikowali osiem protein odpowiedzialnych za produkcje "kleju". Usunięcie nawet tylko jednej z tych protein powstrzymało proces przyklejania się czerowonych krwinek do ścian naczyń krwionośnych. Dlatego - jak uważają badacze - lek na malarię powinien być oparty właśnie na mechanizmie wyłapywania protein.

Problem całego świata...

AIDS, gruźlica i malaria - to trzy najbardziej rozprzestrzenione choroby ludzkości. Według szacunków nawet 40-45 proc. ludności 100 krajów świata żyje na terenach zagrożonych tą chorobą. Większość przypadków przypada na Afrykę.

Na malarię każdego roku zapada 300-500 milionów ludzi. Śmiertelne żniwo tej choroby szacuje się na 1,5-2,7 milionów rocznie. Najbardziej narażone są dzieci do 5 roku życia i kobiety ciężarne mieszkające na terenach endemicznych dla malarii (będących źródłem tej choroby) oraz osoby nieodporne, najczęściej turyści nieposiadający przeciwciał.

... także problemem Polski

Nawet 50 przypadków tej choroby notuje się rocznie w Polsce. Do zarażenia dochodzi w wyniku "zawleczenia" jej z innych krajów. Na malarię umierają w Polsce nawet 3 osoby rocznie, i jest to kilkakrotnie więcej, niż w pozostałych krajach europejskich. Wysoka śmiertelność dotyczy zwłaszcza chorych zarażonych Plasmodium falciparum.

Źródło: bbc.co.uk, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24