Rozdzielone koreańskie rodziny znów razem... na ekranie

Aktualizacja:
Po wojnie koreańskiej rozdzielonych zostało blisko 38 rodzin
Po wojnie koreańskiej rozdzielonych zostało blisko 38 rodzin
Reuters
Po wojnie koreańskiej rozdzielonych zostało blisko 38 rodzinReuters

Były łzy wzruszenia i okrzyki radości - po ponad 50 latach rozdzielone rodziny z Południowej i Północnej Korei mogły znów się zobaczyć. Choć oznak szczęścia nie było końca, radość nie trwała długo, bo po kilku minutach rodziny znów zniknęły ze szklanego ekranu.

Łzy szczęścia i marzenie o prawdziwym spotkaniu

Kiedy przywódcy po piętnastu latach zasiedli do rozmów przy jednym stole, 78 rodzin usiadło przed specjalnymi monitorami. Niektórzy od ponad pół wieku nie mieli żadnych wiadomości od swoich bliskich, nie wiedzieli nawet, czy żyją. Większość z trudem poznawała swoich krewnych. Pomagały zdjęcia i pamiątki sprzed 50 lat. 81-letnia Han Soo-Ja nie mogła powstrzymać płaczu, gdy na telewizyjnym ekranie zobaczyła swojego brata. - Jestem twoją drugą starszą siostrą. Tak się cieszę, że cię widzę. Jestem taka szczęśliwa, że żyjesz - krzyczała przez łzy. Teraz, kiedy wie, że jej brat żyje, ma tylko jedno marzenie - spotkać się z nim tak naprawdę. Po wojnie między Koreą Północną a Południową w latach 1953-1956 po przeciwnych stronach barykady znalazło się ponad 3,2 tys. Koreańczyków z blisko 380 rodzin.

Historyczne spotkanie na szczycie

Ostatni raz premierzy Korei Północnej i Południowej usiedli do wspólnych rozmów 15 lat temu. Dziś chcą rozmawiać o realizacji przyjętego przed miesiącem programu pojednania obu państw koreańskich. Premier Korei Północnej Kim Jong Il przyleciał do stolicy Korei Południowej w środę. Zgodnie z programem wizyty, pozostanie w Seulu przez trzy dni. Po raz ostatni oba państwa prowadziły rozmowy na tym szczeblu w 1992 roku. Zostały one wówczas zawieszone, w związku z pierwszym kryzysem związanym z północnokoreańskim programem atomowym.

Południowokoreański premier Han jest zastępcą prezydenta Korei Południowej Ro Mu Hiuna, natomiast Kim Jong Il jest w Korei Północnej uważany za jedną z kilku najważniejszych osobistości, ale jego ranga jest niższa nie tylko od przywódcy kraju Kim Dzong Ila, ale i od przewodniczącego prezydium parlamentu Kim Jong Nama, uznawanego za osobę numer 2 w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.



Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters