Rozbroją się przed wakacjami


Rosja i USA rozmawiają na temat nowego porozumienia w sprawie ograniczenia zbrojeń strategicznych (START-1). Kreml liczy, że wstępne porozumienie zostanie podpisane do lipca, jeszcze przed wizytą prezydenta USA Baracka Obamy w Moskwie.

Drugi dzień rozmów

Wtorek to drugi dzień rozmów rosyjsko-amerykańskich na temat nowego układu, który zastąpi istniejący traktat START-1 wygasający 5 grudnia.

Dyplomaci, którzy reprezentują obie strony wyrażali nadzieję, że postęp można osiągnąć jeszcze przed wizytą Obamy w Moskwie 6-8 lipca i spotkaniem z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. - Skomplikowany proces negocjacji trwa - oświadczyła Timakowa. - Nie powiedziałabym kategorycznie, że nie uda nam się dojść do bardziej konkretnego porozumienia - dodała rzeczniczka Kremla.

Jeśli udałoby się wypracować nowe porozumienie przed wygaśnięciem obecnego, byłaby to odwilż w stosunkach obu mocarstw - tak całą sprawę komentuje Agencja Reutera.

Rosja i USA mogą dojść do wstępnego porozumienia w sprawie umowy o ograniczeniu zbrojeń strategicznych do czasu wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Moskwie w lipcu Natalia Timakowa

Pierwszy start

Układ START-1 został podpisany przez prezydentów ZSRR i USA Michaiła Gorbaczowa i George'a Busha seniora 31 lipca 1991 roku w Moskwie. W życie wszedł 5 grudnia 1994 roku.

ZSRR i USA zobowiązały się, że w ciągu siedmiu lat zredukują swoje środki przenoszenia broni nuklearnej (międzykontynentalne rakiety balistyczne, rakiety balistyczne na okrętach podwodnych i ciężkie bombowce strategiczne) do 1600 jednostek, a głowice jądrowe - do 6000.

Traktat zabrania też konstruowania rakiet z większą liczbą głowic niż 10, rozwijania niektórych typów broni strategicznych, zwiększania liczby głowic na rozmieszczonych rakietach i przystosowywania konwencjonalnych środków przenoszenia do odpalania ładunków nuklearnych.