Rosyjska Buława trafia co drugi raz

 
Rakietę wystrzelono z okrętu "Jurij Dołgorukij"fot. wikipedia.org

Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły udaną próbę wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety Buława z atomowego okrętu podwodnego "Jurij Dołgorukij" - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Na 16 dotychczasowych prób 8 okazało się pomyślnych, co daje 50 proc. skuteczności.

"Wystrzelenie rakiety nastąpiło o godzinie 7.20 (5.20 czasu polskiego) z okrętu podwodnego "Jurij Dołgorukij" na Morzu Białym. Rakieta uderzyła w wyznaczonym rejonie na Oceanie Spokojnym" - podało ministerstwo w komunikacie rozpowszechnionym przez rosyjskie media.

Z okrętu tego, przeznaczonego specjalnie do dla rakiet Buława, wystrzelono ją już po raz drugi. Łącznie na 16 prób, osiem zakończyło się pomyślnie.

Spod wody trudniej

Wywodząca się z rakiety ziemia-ziemia Topol-M Buława jest przeznaczona do wystrzeliwania z okrętów podwodnych. Zdaniem ekspertów, przejście od rakiety ziemia-ziemia do rakiety morze-ziemia jest bardzo skomplikowane.

Pocisk ten, według klasyfikacji NATO oznaczany jako SS-NX-30, ma maksymalny zasięg 8-9 tys. km. Buławę, można wyposażyć w 10 głowic nuklearnych.

Po 16 takich rakiet ma stanowić uzbrojenie rosyjskich atomowych okrętów podwodnych nowej generacji, znanych jako klasa Boriej (Boreasz). Takim okrętem jest właśnie "Jurij Dołgorukij".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fot. wikipedia.org