Konstantin Kosaczow, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej nie wykluczył w poniedziałek, że Rosja wystąpi z Rady Europy. RE skupia prawie wszystkie europejskie państwa i zajmuje się ochroną praw człowieka i demokracji.
- Jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu działalności delegacji Rosji (w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy - red.), to zarekomenduję kierownictwu kraju, abyśmy nie pozostawali w Radzie Europy - oświadczył Kosaczow. Jego wypowiedź przytacza agencja RIA-Nowosti.
Jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu działalności delegacji Rosji (w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy - red.), to zarekomenduję kierownictwu kraju, abyśmy nie pozostawali w Radzie Europy. Konstantin Kosaczow
Według agencji zrewidowania mandatu rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym domaga się 24 parlamentarzystów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Ich zdaniem Moskwa łamie podstawowe zasady tej organizacji, zapisanych w preambule do jej statutu.
Wniosek ten ma być rozpatrywany w dniach 29 września - 3 października w Strasburgu, na najbliższej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zdaniem Kosaczowa ta inicjatywa ma jednak małe szanse na powodzenie. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej zauważył też, że pod wnioskiem podpisały się kraje od początku popierające Gruzję w konflikcie z Rosją.
Jednak, zdaniem Karola Karskiego (PiS), jednego z sygnatariuszy wniosku, widnieją pod nim także podpisy przedstawicieli takich krajów jak: Belgia, Węgry, Szwajcaria, Finlandia, Dania czy Czechy.
Rada Europy
Rada Europy, założona w 1949 roku, jest najstarszą organizacją polityczną na Starym Kontynencie. Skupia 47 państw. Za cel stawia sobie m.in. obronę praw człowieka, demokracji parlamentarnej i rządów prawa, a także promowanie świadomości europejskiej opartej na wspólnych wartościach.
Zgromadzenie Parlamentarne jest jedną z głównych instytucji Rady Europy. Zasiada w nim 636 członków z 47 parlamentów krajowych. Zgromadzenie Parlamentarne jest ciałem doradczym, bo jedynym organem decyzyjnym RE jest Komitet Ministrów Rady Europy.
Źródło: TVN24, PAP