Rosja proponuje w Berlinie pakt bezpieczeństwa


W swoim europejskim debiucie prezydent Miedwiediew proponuje nowy system bezpieczeństwa na kontynencie. - Dziś jesteśmy bardziej dojrzali niż przed 80 laty, dlatego układ miałby szansę powodzenia - przekonywał w Berlinie przywódca Rosji. Mówiąc o uczestnikach takiego zbiorowego systemu, Miedwiediew nie wymienił nawet z nazwy UE czy NATO.

Prezydent Rosji wspomniał jedynie, że w takim układzie mogłyby uczestniczyc "działające na obszarze euroatlantyckim organizacje".

Powtórka z KBWE?

Miedwiediew przypomniał, że w 1975 r. w Helsinkach, z inicjatywy ZSRR, podpisano Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Sięgnął nawet jeszcze dalej w historię. - W przeszłości były próby zawarcia takiego porozumienia. Mam na myśli choćby Pakt Brianda-Kelloga z 1928 roku. W ówczesnych warunkach porozumienie nie mogło jednak zafunkcjonować - tłumaczył prezydent Rosji - Dziś nikt nie chce wojny. W XXI wieku jesteśmy bardziej dojrzali, taki więc nowy układ ma wszelkie szanse powodzenia.

Europejski, lecz regionalny

Miedwiediew przemawiał w czwartek do wpływowych postaci niemieckiej polityki i biznesu. Podczas wystąpienia, wyszedł z inicjatywą zawarcia paktu na rzecz bezpieczeństwa, opartego na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych. Nazwał go paktem "europejskim, regionalnym", co w praktyce oznaczać może umowę dwustronną, między Rosją a Niemcami.

Gesty przyjaźni

Wystąpienie Miedwiediewa poprzedziły obopólne gesty przyjaźni rosyjsko - niemieckiej. Angela Merkel potwierdziła poparcie Niemiec dla Gazociągu Północnego. - Gazociąg Północny jest potrzebny Europie i nie jest wymierzony przeciwko komukolwiek - tłumaczył rosyjski prezydent.

- Będziemy przekonywać, że inwestycja ta jest korzystna dla wielu państw - wtórowała mu niemiecka kanclerz.

Rosyjski rzecznik?

Niemcy od czasów kanclerza Schroedera są głównym rzecznikiem Rosji w UE. Oba państwa dążą do realizacji projektu Gazociągu Północnego, który omijałby Polskę. Przed kilkoma miesiącami niemiecki rząd, ku zadowoleniu Rosjan, sprzeciwił się przyspieszeniu działań na rzecz integracji Ukrainy i Gruzji z NATO. CZYTAJ WIĘCEJ O NIEMIECKIM SPRZECIWIE

Źródło: PAP, tvn24.pl